Kam tedy na forexu za nynějších růžových časů investovat? Když pomineme měny rozvíjejících se zemí, kde je kandidátů na posílení v době celosvětové konjunktury tradičně více, tak nám vylučovací metodou příliš favoritů nezbyde.
Japonský jen i přes své nedávné posílení na 106-107 jenů za dolar zůstává z historického pohledu relativně slabý. Jako nejvíce „bezpečný“ z bezpečných přístavů si ale zkrátka v době euforie na trzích bude muset dát chvíli pauzu.
Britská libra také po všech šocích, které jí přinesl brexit a následná jednání o něm zůstává na levnějších úrovních. O nějakém velkém boomu se ale na britských ostrovech nedá mluvit. Meziroční růst v posledním čtvrtletí klesl na 1,4 %, což je poloviční tempo ve srovnání s eurozónou i s dobou před 3 lety, kdy Británie uháněla kupředu. Nečeká se tedy, že by Bank of England rychle zvyšovala sazby a pomáhala tak libře vzhůru.
Podívejme se do i eurozóny. Ekonomika zde nabírá únikovou rychlost, ale předchozí deprese byla tak silná, že růst mezd ani cen ještě dlouho nepřijde. Následující graf je zřejmě nejdůležitější pro podporu kurzu eura. Dokud se jádrová inflace bez volatilních složek energií a potravin neodpoutá od 1,0 % směrem vzhůru, nemá Evropská centrální banka (ECB) příliš důvodů zasáhnout a po plánovaném skončení kvantitativního uvolňování zvyšovat sazby.
Meziroční vývoj jádrové inflace v eurozóně:
Z aktuálních -0,40 % se depozitní sazba v eurozóně zřejmě zvedne až v druhé polovině roku 2019, tedy v době, kdy v USA již mohou být úroky na 2,50 % i výše. Takto velký rozdíl ve výnosu eura a dolaru by mělo držet měnový pár EUR/USD při zemi.
Právě americký dolar je tou měnou, která by si nyní měla držet svou hodnotu a případné mírné ztráty by měla kompenzovat úrokovým zhodnocením. Americká centrální banka (Fed) byla v utahování měnové politiky doposud opatrná. Pro zvýšení sazeb v letech 2014-17 i přes sílu největší světové ekonomiky příliš mnoho faktorů nehrálo – dolar byl silný, inflace byla na ústupu, klesající ceny ropy tlumily investiční aktivitu, globální ekonomika nebyla příliš silná a federální rozpočet byl relativně úsporný.
Vývoj amerického dolarového indexu za posledních 5 let:
Všechny tyto faktory se však v tomto roce obracejí. Americký dolar zlevnil, ropa i inflace rostou a daňová reforma působí na ekonomiku expanzivně. Podpora dolaru ze strany ekonomických dat i centrální banky se tedy bude v tomto roce stupňovat a i díky repatriaci zisků amerických korporací by měl tok kapitálu směřovat směrem do USA.
Dopad politiky prezidenta Trumpa zůstává i nadále relativně nepředvídatelný. Zavedení cel a dalších obchodních bariér by však mělo dolaru škodit méně než ostatním měnám, které jsou většinou závislé na vývozu právě do Spojených států.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED