Turecká lira
Turecká centrální banka nabízí za uložení domácí měny rovných 12 %, což ve světle nevídané rovnováhy na tureckém běžném účtu vypadá celkem atraktivně. Musíme brát ale v úvahu nynější růst tureckých spotřebitelských cen o 11,8 %, který se zřejmě kvůli chronicky oslabující liře bude dále zvyšovat, takže na nějaké slušné zhodnocení po očištění o inflaci mohou kupující turecké liry zapomenout.
Navíc neochota turecké centrální banky držet sazby vysoko (dokud skutečně nedochází k realizaci hyperinflačního scénáře) zřejmě odradí i většinu ostatních traderů, kteří by uvažovali o short USD/TRY nebo EUR/TRY jako o nadějném carry trade. Ještě letos se proto můžeme dočkat situace, kdy sazby v Turecku klesnou na 10 %, inflace se zvýší na 15 % a lira bude spíše kandidátem na prodej.
Vývoj měnového páru USD/TRY (týdenní graf – W1):
Mexické peso
Mexický mix úrokových sazeb ve výši 7,25 % a inflace pod 3 % je dobrým receptem pro carry trading. Ekonomika Mexika je sice nyní slabší a sazby mohou jít letos o něco níže, ale mexická centrální banka spíš svými kroky dohání americký Fed, než aby cíleně dávala domácí měnu pod tlak ve stylu Turecka.
Běžný účet jako důležité měřítko stability rozvíjejících se ekonomik se v Mexiku již druhé čtvrtletí drží v plusu ve světle nižší domácí poptávky a zřejmě i relokace některých výrobních projektů z Číny. Mexiko totiž nejenom dokázalo uzavřít novou obchodní dohodu s USA ve zrychleném režimu, ale také začíná být kvůli rychle rostoucím výrobním nákladům v Číně pro americké importéry zajímavější destinací.
Vývoj mexického běžného účtu platební bilance (čtvrtletně v mil. USD):
Short měnového páru USD/MXN tedy splňuje více podmínek pro ziskový obchod, který by mohlo podpořit i případné vítězství demokratického kandidáta v letošních amerických prezidentských volbách. Stačí se podívat na graf, co s hodnotou mexického pesa udělaly rostoucí preference a následné zvolení Donalda Trumpa. Byť v posledních týdnech peso oproti americkému dolaru mírně posílilo, tak z dlouhodobého pohledu je pořád slabé. Za celé poslední desetiletí totiž inflace v Mexiku v porovnání s USA přidala pouze 15 % navíc, USD/MXN ale vzrostl o poznání více.
Vývoj měnového páru USD/MXN (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg