Nálada na finančních trzích se zkrátka „celním útokem“ prezidenta Trumpa v obchodní válce s Čínou rázem změnila. Když k tomu přidáme nekončící měnově-solventní problémy Turecka a velmi slabá čísla z čínského zahraničního obchodu za duben, není vskutku příliš důvodů k optimismu. Automatické přepínání ve vnímání nejistoty a následné házení všech rizikových aktiv do jednoho pytle však může vytvářet i obchodní příležitosti.
Vývoj měnového páru EUR/SEK (denní graf – D1):
Jednou z takových „obětí“ rizikového přepínání je švédská koruna, která se dle mého obchoduje na příliš přeprodaných úrovních. Švédská měna ztratila proti euru od začátku roku již 6 % a měnový pár EUR/SEK se dostal na maxima od globální finanční krize. Přitom k takovým výprodejům není mnoho důvodů.
Švédsko si drží růst HDP nad 2 %, indexy PMI se drží v růstovém teritoriu nad 50 body a prudce rostoucí exporty dostávají obchodní bilanci i běžný účet do pohodlného přebytku (viz graf). Místní centrální banka Riksbank navíc nedávno zvýšila úrokové sazby.
Vývoj švédské obchodní bilance (v mil. SEK):
Oproti situaci v eurozóně/Německu je tedy fundamentální pozice Švédska výrazně stabilnější a prodeje na švédské koruně by neměly mít z dlouhodobého hlediska velké opodstatnění. Short EUR/SEK se tedy jeví jako obchod se slušným potenciálem a omezených rizikem ztrát. Pokud navíc věříte euru oproti americkému dolaru, může být zajímavý i short USD/SEK. Zde je ale třeba počítat se zápornými swapovými body, protože úrokový diferenciál mezi švédskou korunou a dolarem je nyní 2,60 %.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg