Měny emerging markets se jako celek stále nemohou nadechnout k obratu z velkého oslabení, kterým si prošly v druhé polovině loňského roku. Tehdy oslabovaly kvůli strachu z ukončení amerického kvantitativního uvolňování (QE), které už je však za námi. Pokud nepočítáme těžce obchodovatelné asijské měny, tak zhruba polovina z měn emerging markets letos vůči americkému dolaru stagnuje a některé oslabují.
Na vině jsou samozřejmě slabé ekonomické vyhlídky zemí jako Brazílie, Mexiko, Indie, kam už mezinárodní kapitál nezavítá tak ochotně, jak tomu bývalo zvykem. Rozvíjející se ekonomiky navíc nedokázaly příliš využít oslabené domácí měny k růstu exportů, které by zařídily lepší devizové inkaso. Většina emerging markets je totiž závislá na těžbě a vývozu komodit. Jejich cena přitom padá již delší dobu a nejde pouze o mediálně atraktivní pokles cen ropy. Zlato, stříbro, kukuřice, měď, železná ruda – všechny tyto komodity jsou již v medvědím trendu, což zčásti ilustruje také komoditní index BLS, který od květnových maxim ztratil 10 %.
Vývoj komoditního indexu BLS:
V rámci měn emerging markets jsou proto atraktivnější ne-komoditní měny, tj. měny ekonomik, které jsou založeny na výrobě, případně na službách. Zapomeňte na ruský rubl (RUB) nebo jihoafrický rand (ZAR), jejichž hodnota je založená výhradně na vývozu surovin. U brazilského realu (BRL) s mexickým pesem (MXN) zvažujte rizika, protože místní ekonomiky jsou diverzifikovány jak komoditním, tak výrobním směrem.
Naopak turecká lira (TRY) s indickou rupií (INR) by měly naplno těžit s poklesu cen komodit – jak Turecko, tak i Indie jsou velkými dovozci ropy, plynu, zlata i zemědělských komodit a letošní vývoj se již pozitivně projevuje na jejich obchodní bilanci. Místní domácnosti a podniky poptávají méně zahraniční měny k nákupu potřebných surovin, takže hodnota domácí měny neklesá.
Obě měny si navíc stále drží vysoké zhodnocení v podobě úrokových sazeb – 8,25 % v případě turecké liry a 8,00 % u indické rupie dokáže v případě nákupu těchto měn dostat do slušného zisku i stagnace či mírný pokles měnového kurzu. Měnové páry EUR/TRY i USD/INR jsou v druhé polovině letošního roku až mimořádně stabilní, což z nich dělá výborné kandidáty pro úspěšné carry trade obchodování.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz