Vodítkem může být vývoj ihned po předchozích prezidentských volbách v listopadu 2016. Tehdy kvůli Trumpově překvapivému zvolení prudce oslabovalo mexické peso a ztráty neminuly ani kanadský dolar nebo čínský jüan. Naopak americký dolar posiloval, což se následně stávalo pokaždé, když se během Trumpovy administrativy vracely na stůl obchodní války.
Vývoj pravděpodobnosti na vítězství v prezidentských volbách v USA, modře Biden, červeně Trump:
U mexického pesa a kanadského dolaru můžeme čekat v případě Bidenova zvolení další zisky. Bidenův přístup ke spojencům ze Severní Ameriky a Evropy by totiž měl být v rámci obchodních politik shovívavý, na rozdíl od Trumpa, který vypověděl i úspěšnou dohodu o volném obchodu NAFTA.
Naopak k Číně plánuje být Biden tvrdší, což by nemělo být pro jüan pozitivní. Pro Kanadu a Mexiko by ale další zpřísnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou znamenalo vzpruhu, protože pro obě země je Čína konkurentem na americkém spotřebitelském trhu. Záleží ale, nakolik již je tento scénář s Joe Bidenem jako prezidentem v měnových kurzech již započítaný.
Vývoj měnového páru USD/MXN (týdenní graf – W1):
Z pohledu na graf USD/MXN by měla mít mexická měna prostor pro posílení cca k 20 pesos za dolar. Kromě výsledku amerických voleb ale bude měnový pár USD/MXN ovlivňovat i vývoj pandemie, která má velký dopad na oblibu rizikových měn. Návrat pesimismu na trhy během září tak nadále drží mexické peso na slabších úrovních.
V samotném Mexiku se žádná druhá vlna prozatím nekoná, místní ekonomika by tak měla postupně oživovat. Slabé peso navíc pomohlo Mexiku ke slušnému výkonu exportů a rekordnímu přebytku obchodní bilance, což ukazuje, že aktuální kurz znamená relativně podhodnocené peso.
Vývoj počtu denních nově nakažených koronavirem v Mexiku:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, fivethirtyeight.com, Reuters, Google