Pátek 20. prosince 2024 02:59
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap forex

Které “černé labutě” mohou ohrozit trhy v roce 2024?

Napsal:   Sekce: Ropa

Postrach všech analytiků, který na trzích nenechává kámen na kameni. To jsou černé labutě - nepředvídatelné scénáře mnohdy až katastrofických rozměrů, avšak s nízkou pravděpodobností výskytu. V dnešním článku si zkusíme zavěštit a předpovědět si hned několik podobných událostí.


V ekonomii se výraz černá labuť označujeudálost s nízkou pravděpodobností výskytu, která má však velký dopad a je obtížné až nemožné jí předvídat. Tato myšlenka byla rozvinuta spisovatelem a bývalým finančním analytikem Nassimem Nicholasem Talebem. Takové události však nastávají častěji než bychom si přáli a je dobré být připraven na vše. My se o takové věštění pokusíme a ukážeme si hlavní události, které mohou trhy v roce 2024 překvapit. Které z nich dáváte největší šance? 

 

Černá labuť č. 1: Světová válka a ropa za 160 dolarů?

Černou labutí může beze sporu být další eskalace napětí na Blízkém východě a možný růst konfliktu do globálního rozměru. Další růst napětí a například aktivní zapojení Íránu nebo USA do konfliktu by znamenalo nejen výrazný růst cen ropy a potažmo pohonných hmot, ale i zemního plynu a následně elektřiny.

Trh je nyní až příliš optimistický a riziko eskalace konfliktu je stále vysoké. Diplomatická jednání mohou kdykoliv selhat a případné rozšíření pozemní operace v pásmu Gazy může ceny ropy vyhnat na výrazně vyšší hodnoty. Aktuálně navíc výrazně roste napětí v extrémně důležitém dopravním uzlu - Rudém moři. Nejhorším scénářem pro ceny ropy by bylo zapojení Íránu, Libanonu a případně USA do konfliktu.

Možné scénáře podle World Bank

Na jednotlivé scénáře dění na Blízkém východě se podívala i World Bank, která naznačila možné omezení těžby ropy v důsledku eskalace konfliktu:

  • Při dalším omezení těžby ropy o 500 tisíc až 2 miliony barelů denně podle ní vzroste cena ropy na 93 až 102 dolarů. Podobná situace nastala při válce v Lybii.
  • Při omezení těžby o 3 až 5 milionů barelů očekává ceny ropy na úrovni 109 až 121 dolarů. Taková situace nastala v Iráku v roce 2003. 
  • Nejhorší scénář, při kterém by vypadla denní produkce v objemu 6 až 8 milionů barelů ropy, by mohl vyhnat ceny ropy na 140 až 157 dolarů. 

Další energetická krize by samozřejmě opět přiživila inflaci a úrokové sazby by pak šly níže mnohem pomaleji. Tato situace by zvýšila riziko recese zejména v EU, která není tak energeticky soběstačná jako například USA. Pro ČR by pak další eskalace geopolitického napětí znamenala tlak na inflaci a také skokové oslabení koruny. Ta je stále spíše exotickou měnou a v dobách nejistoty investoři přesouvají své prostředky spíše do bezpečnějších měn jako jsou USD a CHF.

Černá labuť č. 2: Koronavirus opět na scéně a Čína na dně

Koronavirus zasadil světu obrovskou ránu, dvojnásobně to pak platí o čínských spotřebitelích. Ti mají drastické uzavírky stále ještě v živé paměti. Obavy z dalších lockdownů a neochota utrácet tak v roce 2023 zatlačily na čínskou ekonomiku. Zdá se, že zlaté období čínské expanze je již nenávratně pryč. Dlouhodobě dokonce hrozilo, že čínská ekonomika v roce 2023 neporoste ani o 5 %. 

Současný výhled však hovoří pozitivněji a HDP Číny by nakonec v roce 2023 mohlo vzrůst o 5,2 % až 5,4 %. Náš odhad je sice o něco nižší (5,0 %), i tak se ale jedná o solidní návrat k růstu po koronaviru. Tohoto tempa některé západní ekonomiky ani zdaleka nedosahují, některé dokonce balancují na hraně recese. I přesto se však pro Čínu jedná o výrazné zpomalení, kromě roku 2020 takto pomalým tempem nerostla od začátku 90. let. Nic nemůže růst tak zběsilým tempem věčně.

Vývoj HDP Číny, zdroj: Reuters

 

Vysoká nezaměstnanost a deflace 

Čínský drak má navíc úplně opačný problém než západní ekonomiky. Nezaměstnanost Číny je vysoká a dále roste, spotřebitelé z různých důvodů navíc nechtějí utrácet. To se podepisuje i na vývoji inflace, v případě Číny pak spíše deflace. Do té se během roku 2023 propadla hned několikrát. Čína tak má opačný problém než západní země a naopak potřebuje nezaměstnanost snížit a inflaci zvýšit

Během roku 2024 proto od čínské centrální banky očekáváme další snižování sazeb, možná i výraznějším způsobem. Na podporu ekonomiky již v Číně spustili několik stimulačních balíčků. Zejména realitní sektor je však ve velké krizi a další stimulace tak bude nutná. Prakticky každý týden čteme v médiích o dalším čínském developerovi, který má obrovské zadlužení a není schopen splatit své dluhopisy. Pro vzkříšení realitního sektoru budou muset v Číně připravit mnohem širší stimulační balíčky.

 

Možné dopady tohoto scénáře:

Aktuálně se navíc v Číně šíří další respirační onemocnění, které je podobné koronaviru. Přestože podobná pandemie jako covid je nepravděpodobná, může být ochota čínských spotřebitelů utrácet ještě méně pravděpodobnější. Dlouhodobá deflace je jako mor, kterého je těžké se zbavit. V krajním případě dokonce může vést až ke kolapsu ekonomiky Číny, krachu realitního trhu, obrovskému nárůstu nezaměstnanosti a oslabení měny. 

To by se hluboce promítlo na trhu s ropou, jelikož je Čína největším importérem na světě. Cena ropy by se mohla propadnout až pod 40 dolarů za barel. Stejně tak by výrazná korekce potkala i stavební materiál a také průmyslové kovy. To sice může znít pozitivně, ale světové akciové trhy by výrazně utrpěly a v mnoha ekonomikách by zavládla deflace. 

Černá labuť č. 3: Chaos po volbách v USA?

Další událostí, která může mít obrovský efekt na světové trhy, jsou prezidentské volby v USA. Přestože tuto událost nemůžeme označit za černou labuť, má výsledek voleb (ať už dopadnou jakkoliv) potenciál způsobit skoro až občanskou válku v USA. Tento faktor se může promítnout do akciových trhů obrovským způsobem, v USA pak může zavládnout doslova chaos jako v lednu 2021. 

Poslední dva výsledky prezidentských voleb však měly vesměs pozitivní efekt na trhy.V roce 2016 bylo vítězství Donalda Trumpa obrovským šokem, na který nejprve reagovaly futures na S&P 500 výprodeji, následně však indexy začaly růst v očekávání nové politiky. Podobná byla i situace v roce 2020, dny bezprostředně před a po volbami byly plné volatility, následně však indexy začaly růst. Ideální tak může být pro trhy změna prezidenta a s ním i nová politika. Jedno je asi již jisté - o pomyslný trůn se asi opět utká Joe Biden a Donald Trump

Pro trhy by tak mohl být lepším kandidátem Donald Trump. Dle grafu, který ukazuje vývoj indexu S&P 500, byl také Trump jedním z nejlepších prezidentů pro trhy. Naopak opětovné zvolení Bidena by trhy nemusely přijmout příliš pozitivně, právě rozhazovačná politika demokratů je jedním z důvodů, proč je fiskál v USA v takových potížích. Dle aktuálních průzkumů je Donald Trump favoritem - nad Bidenem by měl vést v pěti z šesti klíčových států (Nevada, Georgia, Arizona, Michigan a Pennsylvania). 

Nesmíme také zapomenout na fakt, že voliči rozhodnou opět o obsazení Senátu a Sněmovny reprezentantů. Senát nyní ovládají demokraté a sněmovnu naopak republikáni. Rozpolcení kongresu sice bylo v historii vnímáno jako pozitivum, při debatách o zvýšení dluhového stropu a financování vlády to však bylo spíše problémem, kterého si všímají i ratingové agentury. Nejlepším scénářem pro trhy by však dle mého názoru byl dále rozpolcený kongres a Donald Trump jako prezident. Situace, kdy je moc plně v rukou jedné strany, totiž nemusí být pozitivem. Otázkou však je Trumpovo postavení k situaci na Ukrajině, můžeme očekávat ukončení finanční podpory země a změnu zavedených pořádků. 

 

Černá labuť č. 4: Snížení ratingu USA

Zde se dostáváme k dalšímu faktoru, který může světovou ekonomikou otřást. Fiskální politika a obrovský růst zadlužení je v USA již téměř neudržitelný. Momentálně se tak mluví o snížení ratingu USA, ke kterému může dojít dříve či později. Řeč je o ratingu od agentury Moody’s (ta jej jako poslední drží nejvyšší - již však s negativním výhledem). Jeho snížení už mělo v historii na trhy negativní vliv, pro USA by se pak jednalo o další problém a nad svou rozhazovačnou politikou by se tak museli více zamyslet. Snížení ratingu tak může vést k výrazným propadům trhů, čehož jsme byli svědky v roce 2011 a naposledy také v tomto srpnu. Pokud v USA přijdou i o poslední nejvyšší rating, tak to může výrazně zhoršit sentiment investorů. 

Poměr zadlužení k HDP v USA, zdroj: Macrotrends

 

Černá labuť č. 5: Německo nemocným mužem Evropy?

Zde se až tak o černou labuť nejedná, o zadrhnutém motoru Evropy již bylo napsáno mnoho. Rok 2024 může být pro Německo a potažmo i pro Českou republiku velmi těžký. Do příštího roku by měly německé společnosti vstoupit s ekonomikou v recesi, za celý rok 2023 by totiž mělo německé HDP poklesnout. Návrat k mírnému růstu se očekává již v roce 2024, nebude však nijak zázračný. Kromě ekonomické nejistoty také na německé společnosti bude tlačit obava o další růst cen energií. Geopolitické konflikty by mohly vyhnat cenu energií a na to by nejvíce doplatily dost možná právě německé společnosti a následně české společnosti. Česká ekonomika je na té německé totiž vysoce závislá.

Černá labuť č. 6: Máme se bát umělé inteligence?

Ano, tento scénář je trochu sci-fi. Nicméně obrovský rozvoj umělé inteligence nakonec nemusí být tak pozitivní jak se zdá. Podobná situace jako z filmu Terminátor nás snad zatím nečeká, umělá inteligence již ale ukazuje některé nebezpečné rysy. Bohatě medializovanému vyhazovu zakladatele společnosti OpenAI (která stojí za ChatGPT) Sama Altmana údajně předcházel objev nebezpečného chování umělé inteligence. První potíže s umělou inteligencí tak mohou být blíže, než si myslíme… 

Lze v roce 2024 v USA očekávat soft landing? Kolik bude stát barel ropy a jak se promítne halving do ceny bitcoinu? 

Přečtěte si velký makroekonomický výhled pro rok 2024!

STÁHNOUT ZDARMA

 

CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.

Hodnocení článku:
Klíčová slova: Čína | Peníze | Inflace | Deflace | USA | Nezaměstnanost | HDP | Německo | Kypr | Ceny ropy | Ratingové agentury | Recese | Rizika | Politika | Akciové trhy | Sazby | CFD | Centrální banky | Ekonomika | Fiskální politika | Foreign Exchange | Futures | Korekce | Měny | Rating | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Trading | Úrokové sazby | Banky | USD | Dluhopisy | CHF | Obchodování | Cena ropy | Indexy | Investoři | EU | Zkušenosti | Výsledky | Obchodní příležitosti | Obchodovat | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Donald Trump | Analýzy | Barel ropy | Cena | Čínská ekonomika | Černá labuť | Česká ekonomika | Exchange | HDP Číny | Investiční | Investiční poradenství | Naučte se obchodovat | Obchodování s CFD | Oslabení koruny | Oslabení měny | Prezidentské volby | Reuters | Ropy | Trh | Volatility | Zprávy | ROCE | Volby | Investment | Snižování sazeb | Volby v USA | Světové akciové trhy | S&P | Ztráty | CySEC | Výhled | Krize | Světové trhy | Vývoj indexu S&P 500 | Očekávání | Purple Trading | Obchodování s cizími měnami | L.F. Investment Limited | Financování vlády | Rozdílové smlouvy | Růst cen ropy | Riziko recese | Německé HDP | Makroekonomický výhled | HDP v USA | Myšlenka | Hlavní události | BAT | Růst cen | Vysoké riziko | Rozvoj umělé inteligence | Omezení těžby | Rozvoj | Nejistoty | Výsledek voleb | Míra | Halving | Napětí na Blízkém východě | Světová válka | Výrazný růst cen ropy | Černé labutě | Eskalace konfliktu | Eskalace napětí | Poradenství | Trump | Prezident | Koronavirus | Trhy | Situace | Pandemie | Ceny Bitcoinu | L.F. Investment | Pochybnosti | Vývoj | Spotřebitelé | Onemocnění | Kongres | Republikáni | Demokraté | Další růst | Růst | Potenciál | Ekonomiky | Poradce | Umělá inteligence | Vývoj HDP | Obchodovat ropu | Joe Biden | Růst zadlužení | Zadlužení | Expanze | Průmyslové kovy | Umělé inteligence | Investovat peníze | Unie | ČR | Arizona | Nevada | Covid | Šance | Ceny | Výzkumy | Prezidentské volby v USA | Biden | Zvolení Bidena | Vítězství Donalda Trumpa | Západní ekonomiky | Efekt na trhy | Macrotrends | Sentiment investorů | Výrazný růst | Riziko ztráty | Německé společnosti | Oslabení | Cíle | Příležitosti | Chování | Společnosti | ANO | Vyšší hodnoty | Energetická krize | Čínské centrální banky | Společnost | | Rozšíření | Futures na S&P 500 | Růst cen energií | Realitní sektor | Skokové oslabení koruny | Skokové oslabení | Investiční cíle | CFD (Rozdílové smlouvy) | Západní země | ChatGPT | OpenAI | Výhled pro rok | Válka | Georgia | Ztráty peněz | Zvýšení dluhového stropu | Vice | Nejvyšší rating | Eskalace | Velký makroekonomický výhled | Makroekonomický výhled pro rok 2024 | Výhled pro rok 2024 | Rok 2024 | World Bank | Nejhorší scénář | Vysoká nezaměstnanost | Chaos po volbách | Snížení ratingu USA | Snížení ratingu |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Která komodita je v letošním roce zatím nejziskovější?
    Hliník, průmyslový kov, který je široce využíván ve všech oblastech výroby od produkce plechovek na nápoje, až po automobilové karoserie, se letos řadí mezi nejziskovější komodity. 15 procentním nárůstem ceny překonal v prvních 4 měsících letošního roku výkon zinku, a to o 2,7 procenta a mědi o 3,7 procenta. Tento kov zatím dosáhl v letošním roce nejvyšší ceny na úrovni 1 980 amerických dolarů za tunu.
  • Která měna je další na ráně?
    Turecko v loňském roce ukázalo učebnicový příklad měnové krize. Místní centrální banka ve světle slábnoucího kurzu domácí měny a rostoucí inflace až příliš dlouho váhala se zvyšováním úrokových sazeb, aby podpořila politicky žádoucí ekonomický růst. Po výprodejích tureckých aktiv zahraničními investory se nyní turecká lira nachází o několik desítek procent níže, země je bez devizových rezerv a potácí se v recesi doprovázenou 20procentní inflací.
  • Která měna se hodí pro carry trade?
    Příměří v obchodních válkách, nízká volatilita a chuť investorů po rizikových aktivech nyní přeje oblíbenému typů forexových obchodů, a to carry tradingu. Nákup vysokoúročených měn proti bezpečným přístavům bez úroku totiž může přinést jak kurzový, tak i swapový zisk. Z obchodovatelných měn jsme proto vybrali 2 s nejvyšším úročením, na které se podíváme trochu více do detailu.
  • Která měna spadne až na dno?
    Ve světle aktuální nejistoty na trzích můžeme uvažovat o tom, jestli propad některých měn má fundamentální základ. Nebo jestli přece jen u vybraných měn nejde o stádové chování spekulantů, kteří mají v podobných situacích tendenci házet všechny zajíce do jednoho pytle. V prvním případě by totiž kontrariánský nákup nedával příliš velkého smyslu, naopak v druhém případě je s velkou pravděpodobností otevření long pozice dlouhodobě ziskové s tím, jak se bude časem měna vracet ke své fundamentální hodnotě.
  • Která měna také chytne virus?
    Coronavirus zní jako hodně temné zaklínadlo z Harryho Pottera a zdá se, že kouzelnou moc má i v reálném světě, především pro vyvolání paniky na finančních trzích i jinde. Celá aglomerace Wuhanu je úplně izolovaná, British Airways zrušily všechny lety z a do Číny a můžeme pokračovat dále. Tato epizoda si tak vyžádá negativní dopad na čínskou a tím pádem i globální ekonomiku.
  • Která měna těží nejvíce ze zlatých časů globální ekonomiky?
    Ve světové ekonomice aktuálně není žádná země, která by globální růst stahovala dolů. Po recesi Ruska a Brazílie z roku 2016 se daří zvyšovat HDP snad všude. Eurozóna roste nejrychleji za 10 let, Japonsko i Spojené státy také zařazují vyšší rychlostní stupeň a Indie s Čínou také na své poměry slušně expandují.
  • Která riziková měna je levná?
    Víkendového strašáka v podobě ohlášení výrazného zvýšení cel na zboží proudící z Číny do Spojených států ze sebe trhy ještě zdaleka nesetřásly. Americké akcie tento týden ztrácejí už přes 3 % a japonský jen vesele posiluje dál. I česká koruna se obchoduje na slabších úrovních proti euru, byť minulý týden došlo ke zvýšení domácích úrokových sazeb na rovná dvě procenta.
  • Které akcie těží z umělé inteligence? | Investiční Memento #22
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 22. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Které americké akcie jsou rizikové?
    V minulém textu jsem se zde věnoval rozdílnému chápání aktuální situace dluhopisovým a akciovým trhem ve Spojených státech. Zatímco investoři do dluhopisů nakupují dlouhodobé splatnosti a stlačují výnos delších bondů v očekávání recese, akcioví tradeři berou varovné signály a relativní uvolnění měnové politiky ze strany americké centrální banky jako příležitost k nákupu.
  • Které banky v USA padnou jako další? | Investiční Memento #31
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 31. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Které ekonomiky budou hýbat v příštím roce eurozónou?
    Německo a Španělsko byli v posledních letech hnací silou růstu ekonomiky eurozóny. Nicméně situace se v příštím roce změní. Kormidlo velmi pravděpodobně převezme Francie a Itálie, které budou řídit "Euroboom".
  • Které komodity nakoupit levně?
    Komoditám situace nepřeje. Oslabení globální poptávky, vysoké úrokové sazby, obnovení dodavatelských řetězců i leckdy přestřelené loňské ceny posílají do medvědího trhu energie, potraviny, vzácné kovy i průmyslové komodity. Existuje nyní mezi surovinami artikl, který je nejenom levný, ale má také šanci v druhém pololetí dosáhnout výrazných zisků?
  • Které komodity shortovat?
    Průmyslové i zemědělské komodity si letos až na výjimky prošly silnou rally. Ropa, kukuřice i často citované dřevo vyrostly o desítky procent. Jak se říká, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou vysoké ceny, které zvyšují nabídku a snižují poptávku. Přestřelené ceny komodit tak většinou nevydrží nahoře dlouho a klesnou na svůj dlouhodobý trend. Z toho důvodu by dávalo smysl prodat nakrátko např. uhlí nebo železnou rudu, které se nyní obchodují výrazně nad svým historickým průměrem.
  • Které měny poškozují výprodeje dluhopisů?
    Přicházející strach z inflace zvýšil v uplynulém týdnu intenzitu prodejů vládních dluhopisů ve Spojených státech i v jiných zemích. Silné oživení americké ekonomiky ve spojení s dalšími biliony, které hodlá Bidenova vláda přihodit do ohně, zkrátka nemotivuje investory tuto párty financovat a držet cenné papíry s výnosem pod 1,5 % p.a.
  • Které měny získávají na poklesu cen komodit?
    Dnes se v rámci fundamentální analýzy podíváme na měny rozvíjejících se trhů (emerging markets) a spojíme si jejich vývoj a vyhlídky s aktuálně žhavým tématem - poklesem cen komodit.
  • Které měny zůstávají slabé?
    Už se nám blíží polovina roku, můžeme si proto v poločase stručně shrnout vývoj měn v roce 2017 ve srovnání s prognózou, kterou jsme vydali na začátku ledna.
  • Které trhy sledovat v následujících dnech?
    Trhy v posledních týdnech příliš nelenily a díky tomu jsme mohli být svědky zajímavých pohybů. Tesla opět pokořila nový ATH a vystoupala na cenu 607 dolarů. Za ní pokračoval index S&P 500, který se také nachází v posledních dnech ve stabilním uptrendu. Stejně tak většina kryptoměn zažívá býčí trh a bitcoin se dokonce na některých burzách mohl těšit dlouho očekávaného ATH. Jsou zde ještě další investiční příležitosti a akcie, které by mohly být zajímavou příležitostí? V tomto článku se můžete podívat na náš rozbor vybraných společností, které podle nás stojí za to pozorovat a které v blízkém období mohou zaznamenat zajímavé pohyby
  • Který dolar má navrch?
    Včerejšek přinesl dle očekávání už třetí letošní snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Americká centrální banka (Fed) upravila cílované pásmo pro sazby na 1,50-1,75 %. Tím přenechala status nejvýše úročené měny mezi majors kanadskému dolaru. Bank of Canada totiž včera také rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky a nechala hlavní úrokovou sazbu na 1,75 %. I přesto ale měnový pár USD/CAD zamířil prudce vzhůru a daleko od hranice 1,3000.
  • Kterým měnám pomůže Joe Biden?
    Ztráta Donalda Trumpa na svého vyzyvatele Joe Bidena se podle posledních průzkumů prohlubuje a nic na tom nezměnila ani první prezidentská debata nebo onemocnění současného prezidenta koronavirem. Podle serveru Fivethirtyeight má nyní Biden 84procentní šanci na úspěch. Podívejme se proto, jaký dopad by mělo Bidenovo vítězství na forex.
  • Který z dolarů tahá za kratší konec?
    Už pomalu zapomínáme na dobu, kdy se australský, kanadský i americký dolar obchodovaly na stejné úrovni a USD byl z této trojice často tím levnějším. Jenže to se psaly roky 2010-2013, kdy komoditní boom dosahoval svého vrcholu, což byla dlouhodobě neudržitelná situace.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje