Nejohroženější měny, které také v posledních týdnech utrpěly největší ztráty, mají následující charakteristiky – jde o rozvíjející trh, země vyváží velké množství komodit nebo je ekonomicky silně spjatá s Čínou. Všechny tři podmínky splňuje ruský rubl (RUB), kazašský tenge (KZT) a několik dalších exotických měn jako např. vietnamský dong (VND). U těchto měn tedy můžeme čekat skutečný propad na dno, který je i přes prudké oslabení ekonomicky ospravedlnitelný. Například reálná cena ropy Brent vyjádřená v ruských rublech se i při dnešních 69 rublech za americký dolar pohybuje výrazně níže oproti předchozím rokům.
Cena barelu ropy Brent vyjádřená v ruských rublech roku 2015:
Dobré vyhlídky na obrat podle zmíněného rozdělení nemají ani novozélandský a australský dolar, které však zachraňuje jejich statut měny vyspělé země. Jinak jsou ale důležitými dodavateli do Číny a v případě Austrálie také velkými komoditními producenty.
Za černé koně stávajícího vývoje můžeme zvolit tureckou liru (TRY) a jihoafrický rand (ZAR). Turecko je totiž velkým dovozcem komodit a z pádu jejich ceny bude ekonomicky silně získávat. Dále podíl exportů do Číny k tureckému HDP je pod 2 %, nedostatek zahraniční měny z důvodu poklesu exportů proto nemusíme čekat. Navíc měnové páry EUR/TRY a USD/TRY již jsou dostatečně vysoko, aby se z dlouhodobého hlediska jejich short vyplatil.
Jihoafrická republika (JAR) je zase hlavním producentem cenných kovů, jejichž hodnota naopak s větší nejistotou na trzích roste. Zlato vskutku v posledních týdnech zastavilo svůj několikaletý propad a vydalo se opačným směrem oproti valné většině ostatních komodit. Měnový pár USD/ZAR je také již příliš vysoko (od května 2011 vzrostl o více než 100 %!), což neodpovídá současné situaci v ekonomice JAR. Ačkoliv tedy budou i turecká lira s jihoafrickým randem čelit volatilitě v nejbližších dnech, jejich hodnota by měla být výše, než jak je aktuálně oceňuje trh.
Vývoj ceny zlata (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED