Geopolitická rizika zatím neustupují, právě naopak přetrvávají a drží finanční trhy zkrátka. Naposledy na sebe upozornily během včerejší seance, kdy dorazily data hospodářského růstu čínské ekonomiky. Čína se aktuálně snaží dosáhnout obchodní dohody s USA. Spojené státy však stihly minulý rok zavést cla na dovoz čínských výrobků v hodnotě 250 mld. dolarů a zpomalení tak není takovým překvapením. Čínská ekonomika v roce 2018 zpomalila na 6,6%, což je nejpomalejší růst od roku 1990. V posledním čtvrtletí tempo růstu dokonce zpomalilo meziročně na 6,4%, tedy nejvíce od finanční krize v roce 2009. Skutečný růst může být ve skutečnosti však nižší, než udávají oficiální čísla. Obchodní válka s USA je především o nejistotě, která u investorů panuje. Probíhající vyjednávání zatím přinesla pozitivní výstupy, na oficiální stanoviska si však budeme muset počkat. Čína má nyní termín do 1. března, aby otevřela více svou ekonomiku, začala bojovat proti krádežím duševního vlastnictví a technologií amerických společností.
Mezinárodní měnový fond včera zhoršil výhled pro růst globální ekonomiky na rok 2019 a 2020. Podle nové prognózy letos hospodářský růst zpomalí na 3,5% z loňských 3,7%. Pro příští rok fond snížil svůj odhad z 3,7% na 3,6%. Za zhoršením odhadu stojí především zpomalení hospodářského růstu v Německu, jakožto ekonomickém motoru eurozóny. Jedním z hlavních rizik je podle fondu klesající dynamika růstu poptávky po německých automobilech kvůli novým emisním standardům. Dále zhoršující se nálada na finančních trzích spolu s probíhající obchodní válku USA s Čínou. Fond pochopitelně nezapomněl zmínit riziko, že Británie může opustit unii bez dohody.
Nadále přetrvávající geopolitická rizika podporují poptávku po stále atraktivním bezpečném přístavu americkém dolaru. Ten investoři upřednostňují například před zlatem, které nenabízí žádný pravidelný výnos. Dolar by měly podporovat také především obavy z ekonomického zpomalení v Evropě a slabé evropské měny. Stejně tak zpomalení hospodářského růstu v Číně tlačí na kurz čínského juanu proti americkému dolaru. Výnosy z amerických desetiletých dluhopisů se drží kolem úrovně 2,8%, což je stále solidní výnos. FED koncem roku změnil svou rétoriku vůči utahování měnové politiky a ustoupil z růstu úrokových sazeb. Dolar tak pravděpodobně letos nepodpoří, i přesto úrokový diferenciál vůči ostatním měnám stále vyznívá ve prospěch amerického dolaru.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA