Index USD obchodně vážený momentálně oproti hlavním obchodovatelným měnám jako EUR, JPY, GBP, CAD, SEK a CHF a inflačně upravený pro každou měnu pak historicky od 70. let vypadá historicky následovně:
Poslední uptrend započal pár let po Globální finanční krizi v roce 2011, kdy do dneška zhodnotil přes 40 %. Mezi hlavní příčiny patří nárůst globálních úspor, růst poptávky po amerických aktivech (kapitálové trhy USA převyšují ostatní trhy velikostí a hloubkou minimálně sedminásobně) a relativně utaženější monetární politika centrální banky (Fed). Naopak negativním faktorem bylo snížení akumulace USD jinými centrálními bankami, které mělo mírný depreciační vliv kolem 2 %.
Dolar zhodnocoval silněji do konce 2022, ale poté se začalo uvažovat o snížení tempa růstu zvyšování Fed funds sazby (započalo na jaře 2022), centrální banky ve světě reagovaly na depreciaci svých měn, inflační tlaky a zvyšování dluhové služby eurobondů denominovaných v USD, intervenčním posilováním domácích měn. Uptrend USD tak zaznamenal korekci. V roce 2023 byla silným tématem de-dolarizace, která by jistě znamenala silnější znehodnoceni dolaru.
Korekce se však minulý rok neprohlubovala a naopak je tendence USD opět posilovat. Při mnoha prohlášeních a akcích různých zemí a uskupení v souvislostí s de-dolazicací se jejich vliv v míře ovlivněné globálního obchodu týká jen nepatrného objemu kolem 0,5 %. Problémem je že měny jako juan nejsou plně konvertibilní a jejich finanční a kapitálové trhy nejsou plně otevřené. USD tvoří 59 % podíl všech devizových rezerv centrálních bank. To je blízko průměrné hodnoty 61 % za posledních 38 let:
Na vedlejším obrázku je vidět, že další významnou devizovou rezervu tvoří EUR s podílem 20 %, výrazně pod USD. Co se týče účtování ve světovém obchodě, USD se podílí na 96 % v americkém, 74 % v asijsko-pacifickém a 79 % dalších regionech. Výjimkou je Evropa, kde je podíl USD na obchodech 23 %. Ohledně zahraničních dluhů, je jich 70 % denominováno v dolarech, což je stabilní poměr za poslední dekádu.
Relativně silnější růst americké ekonomiky, založený na pokračování zvyšování produktivity v tomto roce by mohl znamenat, že apreciace dolaru bude pokračovat. Vliv GenAI umělé inteligence bude primárně patrné hlavně v USA, Kanadě, Izraeli, Hong Kongu a Švýcarsku, následně až v jiných zemích. Kapitál bude plynout zejména tímto směrem. Krátkodobě však zásluhou potenciálně rychlejšího snižování Fed funds sazby než jinými hlavními centrálními bankami jako ECB, může být USD tlačen níže.
Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny kontraktu na Dollar Index na newyorské burze ICE za poslední roky a v praxi aplikovaného trendového algoritmu (Tradestation, denní data):
Přeji úspěšné obchody!
Martin Lembák
Striker Securities
Lembros Commodity Advisors LLC