Pro začátek je třeba připomenout, že i ty „nejbezpečnější“ měny mohou samozřejmě lehce ztratit a to v případě, že se nálada na trhu zlepší a investoři budou raději vyhledávat atraktivnější příležitosti k uložení svých prostředků. V kontextu méně rizikové měny jde totiž spíše o menší volatilitu a vztah k riziku, které se dá použít při korelacích s ostatními aktivy.
Zlato
S propadem akcií se k nám pomalu dostává slabší americký dolar, trhy už totiž nečekají ani jedno zvýšení úrokových sazeb v USA. To vše spolu s puncem bezpečného aktiva táhne zlato ve špatných časem vzhůru. Od začátku roku přidalo přes 12 %.
JPY
Při celosvětových deflačních tlacích podporovaných velice nízkými cenami komodit je japonský jen vítězem. Nejenom že je obrovským čistým dovozcem surovin, což je aktuálně výhodou, ale také už nemůže svou měnovou politiku už příliš kam uvolňovat. Ani zavedení negativních úrokových sazeb nepomohlo a pouze na chvíli přerušilo klesající trend na měnovém páru USD/JPY. Při katastrofickém scénáři bychom se znovu podívali pod 100 jenů za dolar, což dává JPY statut bezpečného přístavu.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinov graf – H4):
EUR
Ekonomika eurozóny je na tom v mnoha ohledech stejně jako japonská. Rozdíl v rizikovosti ale dělají státy jižního křídla, odkud investoři stále při zhoršujícím se sentimentu utíkají a nechávají výnosy místních vládních dluhopisů růst. Proto proti dolaru euro nyní sbírá zisky pomaleji než japonský jen.
GBP
Od Bank of England se sice zvyšování sazeb nečekalo, ale i tak mohou centrální bankéři z Londýna ještě výrazně uvolnit měnovou politiku z aktuální výše úrokových sazeb 0,50 %. Na tento krok se libra implicitně připravuje, a proto letos zatím ztrácí oproti výše uvedeným bezpečnějším měnám.
USD
Tak rychlý obrat v očekávání za necelé dva měsíce od prosincového zvýšení sazeb čekal jen málokdo. Nyní se již čeká spíše návrat k nulovým či dokonce zavedení záporných sazeb v USA, pokud bude negativní trend pokračovat. Dolar proto nemůžeme v roce 2016 pasovat do role bezpečného přístavu právě kvůli pozici jeho měnové politiky, která může ještě hodně šlapat na plyn a poslat tak dolar na slabší pozice. Po pěti letech růstu tak čekáme oslabení dolarového indexu.
Vývoj dolarového indexu za posledních 5 let:
AUD, NZD, CAD
Komoditní měny vyspělých zemí už v posledních dvou letech zažily obrovské výplachy. Tento vývoj však vrátil jejich úroveň pouze k dlouhodobému průměru. Při dalším propadu trhů by příliš atraktivity nepřitáhly a určitě mají stále kam oslabovat.
Emerging markets
Měny jako mexické peso, turecká lira nebo jihoafrický rand jsou sice dnes na atraktivních nákupních úrovních, v případě příchodu paniky na trhy by ale o ně nikdo příliš nezavadil a jejich ztráty by se při vysoké volatilitě rozšiřovaly.
Komoditní emerging markets
Beznadějně nejrizikovější se jeví měny rozvíjejících se zemí, které jsou navíc závislé na vývozu komodit. Rusko nebo Brazílie jsou příkladem za všechny a dosavadní ztráty jejich měn hovoří za vše. Při pokračujícím propadu už budou muset tyto státy řešit i dluhové problémy, protože výnos z prodeje komodit již zdaleka nestačí na financování chodu země. V krajní variantě můžeme vidět i opakování se let 1998-2002, kdy zmíněné země zmítaly fiskální krize a hyperinflace při prudce oslabující měně.
Vývoj měnového páru USD/RUB za posledních 8 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED