V sílu eura na příštích několik měsíců příliš nevěříme. A to především kvůli těmto třem skutečnostem:
1. Jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují měnový kurz, jsou také úrokové sazby, přičemž platí základní pravidlo, že čím jsou sazby vyšší, tím silnější je měna. Někteří obchodníci očekávají, že jakmile se dluhové peripetie v eurozóně vyřeší, eurodolar se vrátí k hodnotám okolo 1,60, kde se pohyboval před nástupem krize. To je ale mylná představa - tyto hodnoty totiž odpovídaly situaci, kdy evropské sazby převyšovaly ty americké o více než 2 procentní body. Velký úrokový rozdíl ve prospěch eura se v následujících letech neočekává, takže eurodolaru takto vysoko se s největší pravděpodobností nedočkáme.
Z grafu můžeme vidět, že vývoj sazeb na obou stranách Atlantiku naznačuje spíše na pokles eurodolaru. Indikátor rozdílu sazeb perfektně zafungoval na konci roku 2009 – hodnoty blízko 1,50 nebyly podložené růstem evropských sazeb. Následující pokles byl tedy relativně předvídatelný a short obchodníci si přišli na slušné zisky.
Vývoj měnového páru EUR/USD (červeně, levá osa), rozdíl mezi evropskými a americkými úrokovými sazbami v % (modře, pravá osa):
Zdroj: Federal Reserve Economic Database
2. Švýcarský frank začal oslabovat. Švýcarská centrální banka (SNB) tedy nemusí intervenovat a ve velkém nakupovat eura. Nevylučuje se, že by SNB mohla svá eura dokonce začít prodávat. Z trhu tak vypadává hráč, který během loňského roku nakupoval průměrně 20 miliard eur měsíčně, což i při obrovských objemech měnových trhů není nezanedbatelná částka.
3. Když se na EUR/USD podíváme z americké strany, uvidíme boom plynu a ropy z břidlic, který díky nízkým cenám těchto surovin vrací americkému průmyslu ztracenou konkurenceschopnost, a proto může v největší světové ekonomice docházet k reindustrializaci. Pro americký průmysl tedy silnější dolar pohromou nebude, zatímco ten evropský by si na silnější domácí měnu jen těžko zvykal.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Zdroj: MT4
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.z