Prozatím těžko, ani depozitní úroková sazba na -0,50 %, kvantitativní uvolňování, vysoký růst cen energií a nízká srovnávací základna z loňského lockdownu nepřiměla inflaci v eurozóně dostat se nad cíl Evropské centrální banky (ECB). Většinu růstu navíc obstarávají energie, zejména pak benzín a nafta, jejichž růst postupně zpomalí.
Rozklad meziročního růstu inflace v eurozóně:
I přes všechny problémy v logistice a plných objednávkových knihách továren rostou jádrové ceny výrobků (Non-energy industrial goods) jen o 0,7 %, růst cen služeb o 1,1 % je zase utlumen obecně nízkým růstem mezd v eurozóně. Od ECB se tak žádného zpřísnění měnové politiky nedočkáme. Eurové úrokové sazby i výnosy dluhopisů zůstanou v dohledné době v záporu. Německý 5letý dluhopis „vynáší“ -0,59 %.
Vývoj výnosu 5letého německého vládního dluhopisu:
Pro srovnání stejný americký dluhopis má výnos 0,89 % a český dokonce 1,60 %. Velkým hráčům a správcům devizových rezerv se tak vyplatí preferovat dolar. Euro se nemůže opřít o podporu ze strany své centrální banky a padá pod 1,20 amerického dolaru. Tam zřejmě zůstane, dokud se nezačnou projevovat případné inflační tlaky i v měnové unii. V druhé polovině roku sice můžeme čekat jednorázové zvýšení inflace v Německu vzhledem k loňskému dočasnému snížení DPH, ale to by nemělo být něco, co přiměje ECB k jakékoliv jestřábí akci.
Evropské továrny tak mohou díky slabému euru pokračovat v saturování nenasytného amerického spotřebitele svými výrobky. Získané peníze pak pošlou německé penzijní fondy zpět do USA nákupem amerických dluhopisů a celý kolotoč může pokračovat. Při nynějším hlubokém rozdílu v úrokových sazbách na obou stranách Atlantiku tím pádem euru nepomůže ani vysoký přebytek na běžném účtu (cca 3 % HDP), protože utržené dolary se nepřemění ve finále na eura, ale evropské domácnosti získají dolarové aktivum a Američané zvýší svůj dolarový dluh.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Eurostat, MT4, tradingeconomics.com