Z dlouhodobého hlediska by se tedy měnový pár EUR/JPY měl pohybovat na ustálené úrovni, protože reakce obou měn na vývoj globální ekonomiky i na všechny dílčí vlivy, jako jsou např. ceny komodit, by totiž měly být podobné. Kde ale ona férová úroveň je?
Bližší informace o deflaci najdete ve vzdělávacím článku: Deflace – brzda nebo impuls pro měnu? |
V odpovědi na tuto otázku nám pomůže následující graf, který zobrazuje reálné měnové kurzy tří nejobchodovanějších měn za posledních 20 let. Na reálných měnových kurzech (nominální měnové kurzy očištěné o inflaci) je pěkné, že se pravidelně vracejí ke svému průměru. Velké vychýlení od dlouhodobého průměru tak značí obchodní příležitost. Například nákup eura a prodej japonského jenu v roce 2000 nebo opačná pozice v roce 2008 byly velice ziskovými obchody.
Dlouhodobý vývoj reálných měnových kurzů pro EUR, USD a JPY:
Momentální situace eura vůči japonskému jenu naznačuje, že by se do jisté míry měla opakovat konvergence těchto měn jako v letech 2008-2010. Zřejmě nepůjde o tak prudký a náhlý pohyb, kterému tehdy zajisté pomohl příchod finanční krize, v následujících měsících a čtvrtletích by však měl japonský jen získávat vůči euru navrch.
Němečtí vývozci jsou aktuálně proti svým japonským konkurentům ve velké nevýhodě. Ona férová hranice pro měnový pár EUR/JPY, která by zabezpečovala rovnováhu mezi oběma ekonomikami, se totiž pohybuje v pásmu 105,00 - 110,00. Pokud navíc předpokládáme, že růst mezd a cen zůstane v eurozóně i v Japonsku podobný, bude EUR/JPY konvergovat právě k tomuto kurzu.
Vývoj měnového páru EUR/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, efxnews.com, Thomson Reuters