Fundamentální analýza
To, co aktuálně hýbe trhem je obchodní válka, kterou eskaluje americký prezident Donald Trump. Ten v tomto týdnu oznámil 25% tarify na dovoz oceli a hliníku, což zasáhne i některé evropské společnosti. Donald Trump chce svým voličům ukázat, že je muž činu, takže je prakticky jisté, že další tarify budou následovat.
Očekávanou zprávou byla data z amerického trhu práce. Negativní pro snížení sazeb je nárůst hodinové mzdy, která meziměsíčně stoupla o 0,5 %, což je více než 0,3% růst v předchozím měsíci. Meziročně hodinová mzda rostla o 4,1 %. Nezaměstnanost ale klesla ze 4,1 % na 4,0 %, což je pozitivní signál.
Trh každopádně zaskočil nízký počet nově vytvořených pracovních míst (tzv. NFP ukazatel). Americká ekonomika vytvořila v lednu jen 143 tisíc nových míst, zatímco v prosinci to bylo 307 tisíc. Podobné hodnoty jsme ale v minulosti již několikrát viděli a ze strany Fedu byly vnímány jako anomálie, a ne jako negativní trend. Jako celek jsou proto tato data smíšená a prakticky nedávají silný signál Fedu k rychlejšímu snížení sazeb.
Technická analýza
Růst amerických indexů zpomaluje, protože hrozba obchodní války a překotný vývoj ohledně zavádění tarifů na dovoz do USA vyvolává velkou nejistotu, což trhy nevidí rády.
Lze sice stále říci, že z pohledu technické analýzy je index NASDAQ stále v rostoucím trendu, ovšem posledních několik týdnů se vytváří poměrně silná konsolidace, jejíž rezistence je all-time high na 22 122 USD a support na 20 545 USD.
Graf č.1: Index NASDAQ na denním časovém rámci
Několik dnů zpět jsme viděli, jak tarify, které byly oznámeny vůči Kanadě, Mexiku a Číně poslaly index NASDAQ do silného propadu. Ten byl ale vzápětí dorovnán po zprávě, kdy tarify na Kanadu a Mexiko byly odloženy o 30 dnů. Propad trhů by se ale mohl brzy zopakovat, zejména pokud by Donald Trump začal zavádět další tarify, čemuž se pravděpodobně nevyhneme.
Prakticky podobný vývoj je na indexu S&P 500. Rezistence je na all-time high 6 128 USD, support na 5 912 USD.
Graf č.2: S&P 500 na denním časovém rámci
Případné proražení výše zmíněného supportu by otevíralo prostor pro pokles k 5 772 USD.
Na dalším grafu je britská libra na páru s americkým dolarem. V minulém týdnu britská centrální banka snížila úrokovou sazbu o 0,25 % na současných 4,5 %. Tento krok byl v souladu s očekáváním trhu.
Graf č.3: Měnový pár GBP/USD na denním časovém rámci
Britská libra je v klesajícím trendu a nejbližší rezistence je kolem 1.25, která byla v minulém týdnu otestována před oznámením úrokových sazeb. Nejbližší support je na swingovém low 1.22, další silný support je 1.21.
Případné tarify Donalda Trumpa na britské zboží by libru dostaly pod tlak a mohla by dále oslabovat. Například tarify na ocel a hliník zasáhnou negativně britský ocelářský průmysl, který do USA vyváží 10 % svojí produkce.
Podívejme se na bitcoin, od kterého si mnozí slibují silné zisky v souvislosti s novou politikou Bílého domu, která kryptoměny podporuje.
Graf č.4: Bitcoin na denním grafu
Bitcoin se nadále pohybuje v bočním trendu, který je vymezen rezistencí v pásmu mezi 108 000 USD až 109 700 USD, a supportem, který je v oblasti kolem 90 000 USD.
Kryptoměny v minulosti neprokázaly status „bezpečného“ aktiva v dobách nejistoty, spíše měly tendenci oslabovat. To hrozí i nyní. Nejistota ohledně dalšího vývoje obchodní války rozhodně není tím, co by bitcoinu dalo palivo k průrazu nad 110 000 USD.
Pokud by došlo k průlomu supportu 90 000 USD, pak další silná bariéra je u 74 000 USD.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 62,20 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.