I přes pomalý systém povolování nových staveb se v prvním pololetí nabídka bytů v Praze i v Brně zvýšila. To značí maximum cen, protože lidé zkrátka nynější předražené nemovitosti kupovat nechtějí a raději volí nájem. Na podzim navíc můžeme čekat prudký růst úroků z hypoték, které následují sazby ČNB (viz graf) s několikaměsíčním zpožděním, a budou poptávku také ochlazovat.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
I investoři se poohlížejí jinde nebo dokonce vybírají zisky z pohádkově zhodnocených nemovitostí. Čistý výnos z klasického nájemného bytu v Praze a v Brně se pohybuje nyní okolo 4 %, a pokud nemáte dobře nastavený a slušně vydělávající systém krátkodobého ubytování (Airbnb apod.), tak se investice do cihel vzhledem k aktuálnímu riziku poklesu cen a mizerné likviditě nevyplatí.
Zpomalení ekonomického růstu pod 3 % zatím nevidíme jako faktor chladící poptávku po nemovitostech. Nezaměstnanost stále proráží historická minima a mzdy rostou vysokým jednociferných číslem. Tato kombinace sice není pro následující roky udržitelná, ale prozatím faktorem pro pesimismus na rezidenčním trhu s bydlením také není.
Do konce letošního roku by ale měly začít růst úroky i na spořících účtech a to především u malých bank. V případě zvýšení úrokových sazeb ČNB nad 1,50 % se bankám vyplatí přetahovat klienty s nabídkami zhodnocení hotovosti v blízkosti 1,00 %. Pokud k této nabídce přidáme i předpokládanou emisi vládních dluhopisů pro občany, která by mohla vynášet přes 2 %, budou mít konzervativní investoři na výběr z více produktů s nenulovým zhodnocením, což atraktivitu aktuálně přepálených nemovitostí ještě sníží.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, tradingeconomics.com, Deloitte