Pokud vás zajímají finanční trhy a chtěli byste zkusit na nich profitovat, tak v první řadě budete potřebovat spolehlivého brokera. Ten vám totiž umožní se na tyto trhy nějakým způsobem dostat. Jestliže nevíte, jaká je hlavní role brokera a jakých 10 zásadních kritérií vzít do úvahy při jeho výběru, pak čtěte dál.
Jaká je role brokera?
Ta nejdůležitější role brokera je umožnit obchodníkům přístup na finanční trhy prostřednictvím obchodní platformy. V tomto smyslu broker slouží jako prostředník mezi obchodníky nebo investory a trhem. A tento přístup na trh musí být jednak co nejrychlejší a, z pohledu obchodníků, samozřejmě také co nejlevnější.
Díky rozmachu online obchodování šel vývoj ve 3. tisíciletí neskutečně dopředu. Zatímco v 90. letech minulého století bylo stále běžné objednávat transakce po telefonu s obrovským spreadem, tak dnes probíhají transakce v řádu milisekund a se spreadem nižším než 1 pip. Obchodník přitom může obchodovat odkudkoli, kde najde spolehlivé internetové připojení. Rychlé plnění objednávek, za cenu, kterou si klient může sám v platformě zvolit díky možnostem nastavení čekajících příkazů, je dnes už standardem.
Která kritéria zohlednit při výběru brokera?
Při výběru brokera, který bude vyhovovat vašim požadavkům, je nutné vzít do úvahy několik zásadních kritérií.
1. Regulace a licence
Na činnost brokera by měl dohlížet důvěryhodný finanční dozorčí orgán. Regulace totiž poskytuje určitou ochranu investorům a zajišťuje, že broker dodržuje stanovená pravidla a standardy.
V případě evropských brokerů, kteří podléhají ustanovením podle ESMA, mají například licenci CySEC (jako Purple Trading) a podléhají dozoru České národní banky, nebude z tohoto pohledu hrozit žádný problém.
Vyšší riziko existuje většinou u těch brokerů, kteří mají nějakou zahraniční licenci, typicky se sídlem v některém z offshore rájů. Podobní brokeří se budou snažit klienty nalákat na různé bonusy, extrémně vysokou páku a jiné pobídky. U těchto brokerů je však vysoké riziko, že se budou dopouštět nekalých praktik, jako je například manipulace s cenou, jen aby donutili klienta k realizaci ztráty, která pak je pro brokera ziskem.
2. Typ brokera
Tedy zda je broker typu ECN, STP nebo MM. Tyto pojmy naznačují, jaký obchodní model daný broker uplatňuje.
Brokeři typu MM (Market Maker) mohou tvořit protistranu k objednávkám svých klientů. Může zde tedy být střet zájmů, protože ztráta klienta je pro takového brokera ziskem.
STP broker (Straight-Through Processing). Tento broker netvoří klientům protistranu, ale je čistým prostředníkem mezi klientem a trhem. STP broker totiž posílá příkazy klientů svým poskytovatelům likvidity, což je v podstatě nějaká další instituce, která by neměla mít v rámci vlastnické struktury vazbu na daného brokera. Tento broker na ztrátách klientů nevydělává, jeho příjmem jsou poplatky a spready z realizovaných obchodů. Purple Trading je typický příklad STP brokera.
Typ brokera ECN pak je ten, který má přístup přímo do mezibankovní likvidity.
3. Spready a poplatky
Patří sem nejen spready mezi nákupní a prodejní cenou instrumentu a poplatky z uskutečněných obchodů, ale také poplatky za vedení účtu, výběr peněz, poplatky za neaktivitu atd. Důležité jsou také swapy, které vznikají v důsledku držení transakce přes noc. Ty mohou být v některých případech dokonce kladné, takže je možné profitovat z pasivního držení obchodu po delší dobu.
4. Nabídka obchodních nástrojů
Kromě nákladové stránky věci je důležité také vědět, jaký rozsah dostupných investičních nástrojů broker nabízí. Broker by měl poskytovat přístup k trhům, které plánujete obchodovat a nabízet širokou škálu investičních nástrojů, jako jsou akcie, komodity, forex, kryptoměny apod.
V Purple Trading nabízíme přístup na světové trhy pomocí CFD kontraktů, které umožňují spekulovat jak na nárůst, tak i na pokles vybraného aktiva. Výhodou je i páka, která v případě měnových párů je až 1:30. Je potřeba samozřejmě rozumět tomu, že zatímco páka může akcelerovat zisky, tak v případě nesprávného používání násobí také ztráty.
5. Kvalitní obchodní platforma
Je nezbytná pro pohodlné a efektivní obchodování. Platforma by měla být spolehlivá, rychlá a dostupná na různých zařízeních, jako jsou počítače, mobilní telefony nebo tablety. Purple Trading nabízí obchodování na oblíbené platformě MT4 nebo cTrader. Platformu si u nás můžete zkusit na demo účtu, který je u nás zdarma a na neomezenou dobu.
6. Kvalita zákaznické podpory
Je důležité, aby broker měl vstřícný tým, který vám pomůže s případnými otázkami nebo problémy. Zkontrolujte proto dostupné kanály komunikace (telefon, e-mail, online chat atd.) a dobu reakce na dotazy.
7. Bezpečnost vašich prostředků
Solidní broker bude mít prostředky klientů na oddělených účtech, to znamená, že nebudou součástí vlastních prostředků brokera.
8. Reputace brokera
Proto doporučujeme vyhledat hodnocení a recenze brokera od ostatních klientů, kteří již mají s daným brokerem zkušenosti.
9. Podpora vzdělávání
Protože zájmem každého kvalitního brokera je, aby klienti finančním trhům rozuměli, tak důležitá je i podpora vzdělávání. Proto Purple Trading pomáhá svým klientům získávat a prohlubovat znalosti o finančních trzích formou různých online webinářů, článků či vzdělávacích e-booků, které jsou pro klienty dostupné zdarma. Kromě toho v našem Purple Trading klubu se také můžete setkat se zkušenými tradery.
10. Transparentní a jasná pravidla
Tyto informace by měly být snadno dostupné a srozumitelně prezentovány. Vyhněte se brokerům, kteří mají nejasné podmínky, které by mohly v budoucnu vést k nedorozuměním anebo ke sporům.
Jak začít s tradingem a nespálit se? Náš webinář vám pomůže
Víte, co musí vědět každý naprostý začátečník, než si otevře svůj první obchodní účet? Či na jaké trhy by se měl soustředit a kde najít kvalitní informace? Sledujte 25. 5. od 17:30 náš webinář, kde si tohle všechno zcela lidsky a srozumitelně vysvětlíme. Jak u Purple Trading bývá zvykem - webinář je zcela zdarma a nemusíte být ani naším klientem.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.