Index S&P 500 se poslední dva měsíce pohyboval v rozpětí 5 870 až 6 100. V pátek intradenně klesl na 5 807, a ačkoli uzavřel o dvacet bodů výše, prolomil support na 5 850 až 5 870. Toto pásmo se tak stává nejbližší rezistencí. Další mohou být na krátkodobých klouzavých průměrech, na psychologicky významné hladině 6 000 a pak na historických maximech v pásmu 6 050 až 6 100. Nejbližší support je na 5 780, odkud se trh odrazil v reakci na výsledek prezidentských voleb.
Index je pod 50denním klouzavým průměrem, jehož linie přestává stoupat. Na denním grafu je série nižších maxim, která formuje krátkodobou sestupnou trendovou linii.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) roste a je nad klouzavými průměry. Během výrazného pátečního poklesu akciového indexu vzrostl VIX "pouze" o 8 %, za týden ale přidal 21 %. Na denním grafu se formuje krátkodobý vzestupný trend, který je prodejním signálem pro akcie. V posledních čtyřech měsících přicházely naopak nákupní signály při hodnotách VIX nad 22.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Na grafu indexu S&P 500 se vytváří krátkodobý sestupný trend. Pokud jej trh v příštím týdnu potvrdí a prorazí pod support na 5 780, nebude již vše zalité sluncem. Zároveň začíná výsledková sezóna za uplynulé čtvrtletí, od které si býci nepochybně hodně slibují, a blíží se inaugurace Donalda Trumpa. Možná již v řádu hodin po ní by mohlo být jasnější, kolik se svých slibů a hrozeb se nový americký prezident chystá naplnit. Jeho rétorika před volbami i po nich vyznívala všelijak, jen ne ve směru uklidňování v oblasti geopolitiky a mezinárodního obchodu.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz