Očekávání korekce podporovaly i technické indikátory – exponenciální klouzavé průměry MACD se překřížily směrem dolů a MACD histogram se dostal pod nulovou osu. Místo korekce ale trh v úterý a ve středu přidal po procentu. Po zbytek týdne panovalo v podstatě "bezvětří" s nízkým objemem obchodů, index nakonec za celý týden přidal 1,62 %. Růstu cen mohlo pomoci i to, že v týdnu vypršely opce.
Index S&P 500 aktuálně testuje rezistenci v zóně 2 070 až 2 080. Další je na úrovni 2 100, dále již na býky čekají pouze historická maxima okolo 2 130. Na opačné straně jsou nejbližší supporty v pásmu 2 020 až 2 000, dále pak okolo 1 975.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za celý týden opět mírně klesl, a je tedy nadále na nízkých hodnotách. Formuje se pro nové rozpětí mezi 13 a 16 body. Dokud v něm "index strachu" zůstane, bude pro akcie vysílat býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
K historickým maximům schází relativně malý krok. Graf indexu S&P 500 je ve srovnání s předchozím týdnem pozitivnější, ale jasný směr aktuálně chybí. Stagnace a čekání na průlom rezistence – to je charakteristika současné nálady.
Index S&P 500 se přiblížil na dohled k hodnotě ze začátku loňského prosince a k historickým maximům. V druhé polovině dubna se naplno rozběhne výsledková sezóna. Prognózy analytiků jsou spíše negativní, ale již uplynulý týden ukázal, že očekávání jsou nastavena "správně". Převažující optimismus by mohl být ochlazen případným poklesem pod 2 040.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz