Index S&P 500 ve čtvrtek otestoval kulatou hladinu 4 300, uzavřel ale nad ní a v pátek pokračoval v růstu. Hranice 4 300 by se tak mohla stát prvním supportem, silnou podporou by pak mělo být pásmo 4 250 až 4 200, ve kterém leží také 50denní klouzavý průměr. Rezistenci trh na rekordních maximech teprve hledá.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se po čtvrtečním výletu nad 20 vrátil hluboko pod tuto dlouhodobě běžnou úroveň. Pro akcie tak vysílá nadále býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Americký akciový trh je na rekordu a investoři se chystají na první týden nabitý hospodářskými výsledky velkých veřejně obchodovaných firem v čele s bankami. Analytici varují, že vzhledem k optimistickým očekáváním nemusí trhu stačit ani mírné překonání odhadů na úrovni (růstu) zisků a tržeb. Do burzovní hry také ve stále větší míře vstupuje riziko další vlny epidemie covidu-19, jež ale na druhé straně vyvažuje na to navazující optimismus ohledně pokračující masivní podpory ze strany Fedu. Vlastně nic nového.
Trh se krátkodobě dostal do stavu překoupenosti (RSI nad 70), ten v posledním týdnu mírně ustoupil. Červenec zatím nepotvrzuje pověst klidného měsíce, ale akcie zatím posilují, což je v souladu s historickými průměry. Část trhu (jako ostatně vždy) vyhlíží korekci, aktuálně třeba Morgan Stanley. "Trh je ve střední fázi cyklu, kdy běžně přichází korekce o 10-15 %. Ta by podle nás otevřela nové nákupní příležitosti, celkově se totiž akcie budou nadále opírat o pokračující obnovu ekonomické aktivity. V takovém případě bychom preferovali odvětví financí, zdravotní péče a základních surovin," napsal klientům hlavní stratég banky Michael Wilson.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz