18.12. loňského roku jsem ve svém blogu napsal článek na s titulkem : Předvánoční úvaha s malůvkou na téma dolarový index a počátek r. 2010 (v 1Q). Po více jak měsíci si myslím, že je prostor na malé upřesnění. Je po lednovém zasedání FEDu , výsledková sezóna za 4 Q 2009 (hlavně firem z USA) se blíží ke konci. Celkově nedopadla tak špatně, ale výhled zase tak moc růžový není. Recese se asi více protáhne. Zvláště když ji podpoří některé nápady z oblasti sci-fi, viz středeční projev prezidenta Sarkozyho na úvod každoročního zasedání ekonomů a politiků v Davosu. Když jsem si nedávno pročítal počátek, vývoj a dopady Velké hospodářské krize v 30-tých letech minulého století, zarazilo mne jak dnešní politici nadšeně opakují stejné chyby, kterých se při potlačení krize dopouštěli jejich předchůdci. (A ještě mají tu drzost to prezentovat jako svoji zásluhu a chlubit se tím.) Pokud se naplní to, co se stalo tenkrát (snad ne do všech důsledků, neboť Velkou hospodářskou krizi vlastně ukončila II. sv. válka), tak se krize protáhne na cca deset let. Je to totiž nevyhnutelný ekonomický cyklus znásobený i katastrofální neschopností “mocných“ se poučit z chyb jejich předchůdců. Historie má sama o sobě tendenci se opakovat. Dnešní hlavní lék na krizi : tisk peněz, jejich pumpování do ekonomik, regulace bank, regulace trhu obecně, zvyšování daní schopným a státní subvence neschopným.(Takřka totožné s tím co prováděli před 80-ti lety !!) Schází už jen znárodňování (v USA a GB se už vlastně znárodňuje), koncentrační tábory pro odpůrce a kupředu levá zpátky ni krok.
Prezident Obama přednesl svůj první projev o stavu USA a svůj nápad o regulaci bank (podrobnosti o tomto nápadu se jistě budou objevovat celé první pololetí r. 2010), aby mezi tím demokraté v Senátu ztratili super většinu. Hromada chytrých hlav (někteří se tak jenom tváří) a pár užvaněných politiků se sešli na setkání v Davosu (končí 31.1.) I zde nastal boj mezi zastánci větších regulací – zásazích států do trhu a jejich odpůrci.
Řecko má veliké problémy se státními financemi a EU mu moc pomoci nechce, snad Čína. Jsou zde i další státy s podobnými problémy : Portugalsko, Španělsko, Itálie, možná i Francie. Ozývají se hlasy, že se může takto dostat do ohrožení i Euro. O státech mimo eurozónu nemá moc smyslu psát, o stavu státní kasy v Česku víme všichni, Pobaltské státy, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko ? Velké problémy.
Shrnuto a podtrženo, to vše se odráží na trzích – hlavně na trhu s akciemi. Pěkně padají dolů. Zatím to vypadá na technickou korekci , ale dno této korekce ještě není nadosah. Výše uvedené zprávy jen tuto technickou korekci fundamentálně podpořily. To zda se vývoj v DJIA udrží ve tvaru tzv. V nebo se změní ve tvar W bude záležet hlavně na politicích. S jejich chováním máme bohaté zkušenosti. Bohužel většinou negativní.
Většinu špatných nebo dobrých opatření totiž provádějí hlavně politici a ti se řídí především populismem. Proto si nelze dělat okolo dalšího vývoje probíhající krize velké iluze. Bude dlouhá.
Z celkového pohledu je DJIA a DAX na 50 % svého předchozího poklesu, některé indexy i výš. Dosahuje výkon ekonomik v USA a v EU 50 % svého poklesu ? Zjevně ne. I vývoj v Číně okolo bankovnictví a tlak vyspělých ekonomik na zvyšování kurz juanu s největší pravděpodobností přitáhne Čínské ekonomice pomyslné šrouby. Což se na akciových trzích již dnes velmi silně projevuje. Pokud se tak nestane hrozí (nebo už je) v Číně přehřívání ekonomiky.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Růst hodnoty akcií je tedy nepodložený a byl tažen hlavně státními subvencemi a chutí investorů nakupovat levné akcie. Byl příliš rychlý, příliš strmý a příliš vysoko. Je tedy načase tuto nerovnováhu srovnat . A to se nyní děje. Růst hodnoty dolaru je jen důsledek situace na trhu s akciemi. Rostoucí averze vůči riziku v akciích = “útěk“ k dolaru a jenu.
Celkově se prognóza vývoje DX z 18.12.09 pěkně naplňuje. Růst dolaru ještě zdaleka není u konce. Zatím každá korekce dolů vyvolala opakované nákupy. Tak tomu bude i nadále. Prozatímní cíl je na 50 % FIBO = 82,00. Euro ? Pokud se objeví v ekonomické skříni EU další kostlivci podobni tomu v Řecku může být dosažení silného supportu u páru EU /USD na úrovni cca 1,2320 velmi reálné.
Tomas