V pondělí index S&P 500 ještě vystoupal na nové intradenní maximum. Před Dnem díkůvzdání následovaly dva klasicky nudné dny s malou obchodní aktivitou. V pátek ale index prolomil support v pásmu 4 650 až 4 630, kde byla minima druhého listopadového týdne, čímž se přiblížil k důležitému supportu v zóně 4 550 až 4 500, který je zesílený 50denním klouzavým průměrem. V případě prolomení této podpory (poklesu o další 2 %) by se denní graf indexu posunul do medvědího nastavení. Další podmínkou této změny by bylo opakované uzavření pod 4 500.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Z perspektivy uplynulých dvanácti měsíců na týdenním grafu se zatím stále jedná jen o mírný ústup z rekordů. Až další pokles, který by v souvislosti s nepříznivými zprávami o nové variantě koronaviru samozřejmě mohl nastat, případně i zrychlit, by ohrozil i dlouhodobější trend v grafu.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se do středy v klidu držel v dlouhodobém pásmu, v pátek ale vyletěl o více než 50 % výše a je na úrovni z 20. září. Tento rychlý vzestup by se teoreticky mohl brzy ukázat jako nákupní příležitost.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 v pátek poprvé po devíti měsících výrazně klesl. Prakticky to znamená, že je od maxima stále jen zhruba 3 %, od začátku roku drží stále zisk okolo 25 %. Drobná korekce vůbec nezaškodí, až další poklesy by mohly změnit výhled na nepříznivý pro akcie. Sezónnost by nahrávala spíše růstovému scénáři, každý rok je ale jiný.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz