Dividendy: Jaké druhy dividend společnosti vyplácí? (2. díl)
V minulém díle jsme uváděli, že dividenda je podíl akcionáře na zisku společnosti, dividend ale existuje více druhů. V dnešním díle probereme jednotlivé druhy dividend a uvedeme vám, jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Kromě toho se také dozvíte, které typy společností vyplácejí dividendy a proč.
Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE, na YouTube ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.
Druhy dividend
Druh č. 1: Cash Dividend neboli dividenda vyplácená v penězích
Nejběžnějším a nejčastějším typem dividend je dividenda vyplácená v penězích, pro tuto dividendu se v angličtině používá pojem „Cash Dividend“. V našem seriálu budeme pro tuto dividendu používat pojem běžná dividenda.
Běžné dividendy bývají vyplácené pravidelně, buď měsíčně, kvartálně nebo ročně a společnost vždy předem ohlašuje výši dividendy i případné navyšování dividendy.
Měna běžné dividendy
Běžná dividenda je vyplácena ve měně, ve které se obchodují akcie společnosti, která dividendu vyplácí. Takže americké akcie vyplácejí dividendu v USD, evropské akcie v EUR.
Většina informací, které popisujeme v našem seriálu, se vztahuje na běžné dividendy.
Příklad běžné dividendy: Vlastníte jednu akcii společnosti Coca-Cola. Coca-Cola aktuálně vyplácí roční dividendu ve výši 1,94 USD na akcii. Tato dividenda, snížená o daň, která je aktuálně v USA 15 %, bude následně připsána na váš účet u brokera. Za svoji jednu akcii tedy obdržíte dividendu ve výši 1,65 USD. |
Výhody běžné dividendy
Mezi hlavní výhody běžné dividendy patří to, že dostanete peníze na svůj účet a je na vás, jak s penězi naložíte.
Řada lidí využívá dividendy jako zdroj pasivního příjmu. Investoři, kteří peníze z dividend nepotřebují, vyplacené dividendy často znovu investují a nakoupí za ně více akcií dané společnosti.
Další z výhody běžné dividendy je to, že drtivá většina společností dividendu pravidelně navyšuje. Toto je jeden z nejlepších, ale často opomíjených aspektů dividendového investování, a proto i problematice navyšování dividendy budeme věnovat samostatný díl.
Druh č. 2: Stock Dividend
Dividenda nazývaná „Stock Dividend“ znamená, že společnost nevyplatí akcionářům dividendu v penězích, ale akcionáři dostanou další akcie dané společnosti.
Příklad stock dividendy: Společnost rozhodne, že svým akcionářům vyplatí Stock Dividend ve výši 5 %, což znamená, že na jednu každou stávající akcii připadne 0,05 nové akcie. Pokud tedy má akcionář 100 akcií, v rámci Stock Dividend obdrží dalších 5 nových akcií. |
Společnost může poskytnout Stock dividendu v případech, kdy chce poskytnout nějakou hodnotu navíc svým akcionářům, ale třeba nechce vyplatit běžnou hotovostní dividendu, protože hotovost chce uchovat například pro investice nebo jiné účely.
Je důležité zmínit, že Stock Dividend není zcela běžná, u dividendového investování se nejčastěji setkáte s hotovostní dividendou.
Výhody Stock Dividend
Výhodou Stock Dividend je, že se navýší podíl akcionáře v dané společnosti. Pokud tedy společnost v dalších letech poskytne běžnou hotovostní dividendu, akcionář obdrží na těchto dividendách více peněz, protože díky Stock Dividend vlastní více akcií.
Nevýhody Stock Dividend
Jedna z nevýhod Stock Dividend je, že akcionář, který počítá s hotovostní dividendou, peníze neobdrží, což může být nepříjemnost pro investory, kteří z dividend žijí. Další z nevýhod je, že pokud společnost vydává nové akcie, naředí tím stávající počet akcií.
Druh č. 3: Speciální dividenda
Speciální dividenda, v angličtině označovaná jako Special nebo Extra Dividend, je jednorázová dividenda vyplácená akcionářům společnosti nad rámec běžných dividend. Stejně jako běžná dividenda, bývá speciální dividenda vyplácena v penězích.
Na rozdíl od běžných dividend, které jsou vypláceny v pravidelných intervalech a v předem stanovených částkách, jsou speciální dividendy obvykle oznamovány bez varování a bývají vyšší než běžné dividendy.
Společnost vyplácí speciální dividendy často v případech, kdy se jí nadprůměrně dařilo v uplynulém roce a vygeneruje tak mimořádný zisk, nebo například získá velkou hotovost prodejem některé své části či divize jiné společnosti, důvodů pro vyplacení speciální dividendy může být mnoho.
Příklad speciální dividendy: V roce 2017 vyplatila společnost Red Bull GmbH svým akcionářům speciální dividendu ve výši 500 milionů EUR. To bylo navíc k 263 milionům EUR, které Red Bull vyplatil jako běžnou dividendu v roce 2016. Red Bull měl skvělý rok, kdy prodal více než 6 miliard plechovek svého energetického nápoje, a to mu přineslo tržby ve výši 6,3 miliardy EUR. Speciální dividenda tedy byla vyplacena z důvodu lepších než očekávaných výsledků. |
Měna speciální dividendy
Stejně jako běžná dividenda, i speciální dividenda je vyplácena ve měně, ve které se obchodují jejich akcie – takže americké akcie vyplácejí dividendu v USD, evropské akcie v EUR.
Výhody speciální dividendy
Nespornou výhodou speciální dividendy je to, že aniž byste to čekali, dostanete „bonus“ navíc, což potěší každého investora.
Nevýhody speciální dividendy
Nevýhodou speciální dividendy je, že nevíte, zda společnost speciální dividendu bude vyplácet nebo ne, rozhodně se na to tedy nemůžete spoléhat.
Které společnosti vyplácí dividendu?
Dividendu nevyplácí automaticky každá společnost. Dobrá zpráva ale je, že velká řada společností dividendu platí.
Pokud se například podíváme na americký trh a konkrétně na společnosti zahrnuté v akciovém indexu S&P 500, z těchto 500 společností vyplácí dividendu přes 400 společností.
Dividendu typicky vyplácí velké a zavedené společnosti, které mají stabilní byznys model, silné finance, silnou často celosvětově známou značkou a předvídatelné zisky. To jim umožňuje, že mohou pravidelně vyplácet část svých zisků akcionářům.
Tyto společnosti sice mívají období svého dynamického růstu už za sebou, to je ale v případě dividend spíše výhoda. Dynamický růst a investice potřebují být z něčeho financované, proto společnosti, které rychle rostou, spotřebují často svůj profit na další růst a nevyplácejí buď žádnou, nebo velmi malou dividendu.
Příklady společností, které vyplácí dividendu
Pojďme si uvést příklad pár společností, které jsou oblíbené dividendovými investory. V dnešním díle zůstaneme ve Spojených státech amerických, evropským společnostem budeme věnovat samostatný díl.
Příklady společností, které vyplácí dividendu, jsme rozdělili podle sektorů, tedy podle oblasti jejich hlavní činnosti:
- Sektor energetika: Chevron či Exxon Mobil
- Sektor telekomunikace: AT&T či T-Mobile US
- Sektor zdravotnictví: CVS Health Corporation, UnitedHealth Group či farmaceutické společnosti Novartis, Pfizer či Amgen
- Sektor finančních služeb: Morgan Stanley, Bank of America či Citibank
- Sektor tabákových výrobků: Altria či Philip Morris
- Sektor spotřebního zboží: Coca-Cola, McDonalds či společnosti Johnson & Johnson, Kimberly-Clark či Procter and Gamble.
Samostatnou kapitolou jsou tzv. REITs neboli Real Estate Investment Trusts, které vyplácí velmi vysoké dividendy. REITs mají řadu specifik, a proto jim budeme věnovat samostatný díl.
Technologické společnosti vstupují na dividendovou scénu
Technologické společnosti, zejména ty ve fázi rychlého růstu, obvykle dividendu nevyplácí. I to se ale začíná měnit. Dividendu vyplácí již dlouho společnost Apple a Microsoft, ačkoli ne moc velkou: současný roční dividendový výnos společnosti Apple je 0,53 % a 0,71 % u společnosti Microsoft.
K Applu a Microsoftu se ale nedávno připojila společnost Alphabet, mateřská společnost Googlu, a společnost Meta Platforms, mateřská společnost Facebooku, které v letošním roce oznámily, že i ony začnou svým akcionářům vyplácet dividendu.
I zde jsou roční dividendové výnosy spíše skromné: dividendový výnos společnosti Meta Platforms je 0,42 % a výnos společnosti Alphabet je 0,45 %.
I přes skromné výnosy je zavedení dividend u velkých technologických společností zajímavý signál, který svědčí o tom, že dividendy akcionáře zajímají.
Kolik je průměrný dividendový výnos?
Zmínili jsme, že dividendové výnosy technologických gigantů Apple, Microsoft, Alphabet a Meta Platforms jsou skromné.
Průměrný dividendový výnos společností zahrnutých v indexu S&P 500 se pohybuje kolem 2 %. Ani to není moc.
Naštěstí existuje celá řada společností, jejichž dividendové výnosy jsou vyšší, existují i společnosti, jejichž roční dividendový výnos je přes 5 % nebo i přes 8 %. Je ale dobré neřídit se při nákupu dividendové akcie pouze výší výnosu. Na co vše se u výběru dobré dividendové akcie dívat se postupně dozvíte v tomto seriálu.
Proč společnosti vyplácí dividendu?
Než zakončíme dnešní díl, ještě probereme, proč vlastně společnosti vyplácí svým akcionářům dividendu. Ačkoli důvody může mít každá společnost jiné, pojďme si uvést dva nejzákladnější.
Důvod č. 1: Rozdělit zisk mezi akcionáře
Když společnost vygeneruje zisk, což je v dlouhodobém horizontu záměrem všech společnosti, může zisk použít na další investice a rozvoj či inovace, nebo část zisku vyplatit akcionářům prostřednictvím dividend.
Tímto způsobem se společnost snaží odměnit své akcionáře za jejich investici do společnosti.
Jsou ale společnosti, které jsou k vyplacení dividendy dotlačeny svými akcionáři, kteří mají ve společnosti významný podíl.
Jako zajímavý příklad, kdyby byla společnost dotlačena akcionáři k výplatě dividendy, bychom uvedli situaci z roku 2012, který se týká společnosti Apple Inc. Společnost Apple byla známá svými obrovskými hotovostními rezervami a nerozděleným ziskem z minulých let, v roce 2012 měl Apple na svých účtech přibližně 97,6 miliard dolarů hotovosti. Někteří velcí akcionáři, mezi nimi i velké fondy a hedge fondy, tvrdili, že tato hotovost by měla být využita k většímu prospěchu akcionářů, například prostřednictvím vyplácení dividend nebo odkupem vlastních akcií, namísto jejího akumulování na účtech společnosti. Tito velcí akcionáři nakonec zvítězili a v dubnu 2012 generální ředitel Apple Tim Cook oznámil, že společnost bude dividendu vyplácet. |
Důvod č. 2: Signál kvality a výkonnosti
Řada společností si zakládá na svém statutu dividendové společnosti, a proto vyplácí dividendy pravidelně po dlouhá desetiletí a pravidelně dividendy navyšují.
Vyplácení dividendy bývá investory vnímáno jako signál stability, kvality a výkonnosti společnosti. Když firma pravidelně vyplácí dividendy nebo je dokonce zvyšuje, zpravidla je to znamení, že daná společnost má dostatečně stabilní finanční pozici a dostatečné finanční zdroje, aby si mohla dovolit vyplácet zisk akcionářům.
Řada investorů považuje dividendy za jeden z důležitých ukazatelů finančního zdraví společnosti: buď společnost vygeneruje peníze na výplatu dividend nebo ne. Ne nadarmo jedna z nejznámějších dividendových investorek, Američanka Geraldine Weissová, nazvala svou knihu o dividendovém investování „Dividendy nelžou“.
Závěrem a co nás čeká v příštím díle
Dividendy, zejména ty vyplácené v hotovosti, jsou rozhodně zajímavý zdroj příjmu a bývají známka stability, kvality a dobré výkonnosti společnosti, která dividendu vyplácí.
Pokud je vaším záměrem cash flow výnos, je zásadní znát data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás může stát peníze. V příštím díle proto probereme čtyři základní časové pojmy a vysvětíme vám, co je Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Day a Pay Date.
Marika Čupa pro portál FXstreet.cz
Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o dividendovém investování, najdete na tomto odkazu:
- https://www.investopedia.com/terms/s/stockdividend.asp
- https://www.dividend.com/how-to-invest/the-sp-500-a-dividend-overview/
- https://www.investopedia.com/terms/s/specialdividend.asp
Upozornění: Toto není investiční doporučení
Záměrem tohoto článku je vzdělávání. Tento článek není investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.
Související články
Čtěte více
-
Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky. -
Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte. -
Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company. -
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem. -
Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
Budování pasivního příjmu je velmi důležité pro každého dlouhodobého investora nejen kvůli inkasování dividendy, ale také kvůli samotné povaze dividendových akcií. Ty jsou totiž obvykle mnohem odolnější vůči negativním ekonomickým cyklům, díky čemuž dokážou portfolio ochránit od větších kapitálových propadů. V tomto článku se podíváme na 3 dividendové krále, jejichž akciový vývoj je sice odlišný, nicméně i tak v nich analytici z Wall Street vidí potenciál. -
Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola. -
Dividendy: Dividendové ETF (7. díl)
Pro investory, kteří chtějí investovat do dividendových akcií, ale nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, existuje zajímavá alternativa, a to dividendové ETF neboli Exchange Traded Fund. V dnešním díle se dozvíte, jaké existují druhy dividendových ETF, jaké mají výhody a nevýhody a jak funguje u dividendových ETF výplata dividend investorům. -
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
Dividendové investování se může zdát velmi přímočaré, prostě koupíte akcie, které vyplácí dividendy. Je to opravdu tak jednoduché? I v dividendovém investování existuje více strategií, podle kterých dividendoví investoři vybírají dividendové akcie do svého portfolia. -
Dividendy: Dividendoví aristokrati (5. díl)
Řada společností si zakládá na tom, že jsou dlouhodobě atraktivní pro dividendové investory. Mezi těmito společnostmi existuje elitní skupina dividendových akcií, které se nazývají dividendoví aristokrati. -
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Dobré dividendové akcie nejsou jenom ve Spojených státech amerických, i v Evropě je celé množství zajímavých dividendových akcií, včetně České republiky. -
Dividendy: Které důležité finanční ukazatele sledovat (4. díl)
Při nákupu jakékoli akcie, nejen dividendové, se řada investorů zaměřuje na různé finanční ukazatele. Kromě ukazatelů, které jsme si vysvětlili v seriálu o investování do akcií, se dividendoví investoři zaměřují na další typy ukazatelů. -
Dividendy: Úvod do světa dividendového investování (1. díl)
Dividendové investování je styl investování, při kterém se investor zaměřuje na nákup akcií společností, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, tedy podíly na zisku. -
Dividendy: Vysoké dividendy díky investování do REIT (9. díl)
V rámci dividendových akcií najdete jednu skupinu, která vyplácí často velmi zajímavé a vysoké dividendy. Je to REIT neboli Real Estate Investment Trust. REIT mají svá specifika, některé mohou být velmi rizikové, proto dnešní poslední díl seriálu o dividendovém investování budeme věnovat právě této skupině akcií. -
Nastal konečně čas na nákup akcií?
Letošní rok na akciových trzích rozhodně není nudný. Výpadky v dodavatelských řetězcích, vysoké ceny ropy a dalších komodit, desítky let nevídaná inflace, kterou se centrální banky zatím marně snaží dostat pod kontrolu, zvyšování úrokových sazeb v bezprecedentním tempu, a válka na Ukrajině. To vše je zcela ojedinělý mix velkých událostí, který akciové trhy rozhodně nenechal v klidu. -
Top 3 akcie populárních platforem vhodné nejen pro mladé investory
Postupný přesun do virtuálního světa vytváří pro investory zajímavou příležitost svézt se na popularitě jednotlivých platforem. V tomto článku se proto podíváme na akcie společností, které budou určitě znát především mladší generace. Tyto společnosti totiž očekávají v nadcházejících dvou letech skokový růst tržeb, což díky rostoucí popularitě může opravdu nastat. Vysoká očekávání investorů podepisují také analytici z Wall Street, kteří predikují cenový růst právě u těchto tří akcií. -
TOP 3 dividendoví králové, kteří výrazně obohatí vaše portfolio
Dividendové akcie jsou mezi investory oblíbené především díky jejich schopnosti generovat pasivní příjem. Samozřejmě i u těchto akcií může vzniknout jak kapitálový výnos, tak i ztráta, které jsou způsobeny poklesem nebo růstem ceny akcií. -
TOP 3 největší investoři světa – BlackRock, Vanguard a State Street
Každý investor sní o tom, že jednoho dne bude vlastnit takové portfolio akcií, ve kterém bude téměř nemožné prodělat peníze. Pokud je toto i vaším snem, můžete se inspirovat těmito třemi giganty, kteří vlastní podíl téměř ve všech akciových společnostech, na které si vzpomenete. -
TOP 3 technologické akcie v korekci. Jedná se o nejlepší ceny v tomto roce?
Bez technických korekcí a občasných cenových propadů by nebylo možné, aby akciové trhy rostly. Jedná se o jejich přirozené chování, které investoři využívají k dokupování akcií za lepší cenu. Takzvaná strategie buy the dip právě počítá s nákupy cenových propadů, což může být v současné době jedna z hojně využívaných strategií mnoha investorů. Známé akcie technologických společností, na které se v tomto článku podíváme, se nacházejí v cenové korekci, ale disponují vysokými očekáváními od analytiků z Wall Street. Pojďme se tedy z blízka podívat na jejich technickou a fundamentální analýzu. -
TOP 3 trendové akcie, které investory potěší i díky tučné dividendě
Investoři mohou díky akciím generovat hned dva druhy příjmů. Tím prvním je výnos z kapitálového zhodnocení, který je dosahován růstem ceny akcií. Druhý způsob, jak generovat zisk, pak představují dividendy. Ideální situace tak nastává v okamžiku, kdy cena akcií roste a navíc společnost vyplácí například kvartální dividendu. V tomto článku se proto zaměříme na tři akcie, které tato přísná kritéria bezezbytku splňují. -
Tyto 3 akcie lámou rekordy. Vezete se také? 🚀
V dnešním analytickém videu se podíváme na 3 nejrychleji rostoucí akcie: Tesla, Palantir Technologies a Warner Bros. Discovery. Kam až by růst mohl pokračovat a kde by se mohl trend zastavit?
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |