Obecně známá pravda o obchodování je, že 90 % retailových obchodníků na trzích prodělává. Pokud tomu tak opravdu je, pak můžu s jistotou říci, že těmto obchodníkům se čas u platformy rozhodně nezaplatí. Co ale těch zbývajících 10 %? Kolik času denně tráví u monitoru? A jsou jejich výsledky dostatečně vysoké na to, aby to pokrylo jejich obětovanou příležitost?
Osobně nejsem typ, který by rád vysedával 8 hodin denně u grafu. Upřímně takové období už mám za sebou, a kromě závislosti na očních kapkách mi to přineslo jen patálie v obchodování a spoustu nekonzistentních výsledků.
Intradenní obchodování z H1, M30, M15 a někdy také M5 časových rámců s sebou přináší mnoho úskalí. Pokud používáte nějaké indikátory technické analýzy, všimli jste si, že velmi často ukazují jednotlivé časové rámce protichůdné obchodní signály?
Zkrátka množství intradenního šumu produkující „zmatené“ signály a čas potřebný ke sledování například M15 grafů mě dovedly k myšlence, že nechci už dále tímto způsobem trávit svůj čas.
Po nějakém čase jsem došel k závěru, že k obchodování lze efektivně přistupovat dvěma způsoby.
První z nich je scalping, tedy obchodování z M1 až M5 grafů, při kterém lze s vhodnými nástroji využít krátkodobé nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou pro zobchodování malých pohybů.
Tyto obchody jsou otevřeny většinou jen pár vteřin, nanejvýš minut, než zasáhnou Take-Profit nebo Stop-Loss. Během 1-2 hodin denně je možné udělat několik takových obchodů a zbytek dne věnovat jiným činnostem.
Myslím si, že sledování minutových grafů každodenně 8 hodin, by mohlo být vyčerpávající, ale také možná jakousi rezervací místa v psychiatrické léčebně.
Druhým způsobem je poziční obchodování. Tedy swingové obchody trvající několik dnů, někdy i týdnů, o kterých se obchodník rozhoduje na H4, denních, nebo i týdenních grafech.
Tento styl obchodování by neměl zabrat více než hodinu denně a dochází při něm k minimalizaci času stráveného u grafu. Obchodní příležitosti v tomto případě nepřicházejí tak často, na druhou stranu se, ve srovnání se scalpingem, jedná o obchodování obvykle větších pohybů. Zároveň je vhodné sledovat hodně trhů a vyhledávat tak co nejvíce příležitostí.
Kombinace těchto dvou přístupu je dle mého názoru časově nejefektivnější obchodní styl. V případě úspěšné strategie se poměr profitu a času stráveného u platformy dostává na hodnoty, o kterých si intradenní obchodník sledující například pouze M15 graf může nechat jenom zdát.
Anebo se pletu, mám klapky na očích, a je to úplně jinak? Budu rád, když se v diskuzi podělíte o své zkušenosti a o to, jak jste spokojeni s poměrem svého zisku a času stráveného u obchodní platformy.
Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.