Vítám vás u dnešního praktického okénka. Situace na americkém dolaru se po několika měsících jeho oslabování začíná měnit a trh signalizuje přicházející změnu sentimentu. Díky technické analýze můžeme identifikovat současné tržní trendy a cenové úrovně, které mohou v budoucnu bránit americkému dolaru v posilování. V tomto článku se podivíme na situaci na měnových párech EUR/USD a USD/JPY, které jsou si svou tržní strukturou velmi podobné, ale S/R zóny jsou vykreslovány zcela na jiných principech. Pojďme na to.
EUR/USD – D1
Tento měnový pár se nachází ve velmi citlivém bodu svého tržního vývoje, protože v současné době dochází ke konsolidaci ceny na konfluenci rostoucí trendové čáry neuzavřeného nákupního gapu a Fibonacciho retracementu. Konfluence těchto faktorů dohromady tvoří silný support, který americkému dolaru brání v posilování.
S vysokou pravděpodobností dnešní PPI rozhodne o tom, zda trh bude pokračovat v rostoucím trendu, nebo zda dojde k proražení rostoucí trendové čáry a trh zamíří dolů k některé z vyznačených rezistentních zón. Na tomto měnovém páru jsou rezistence tvořeny především konfluencí pivotových low a Fibonacciho retracementu. Další zajímavou cenovou hladinu nalezneme na spodní hraně neuzavřeného nákupního gapu, kde se setkává cenový výběžek, volume profil a 61,8 % Fiba. Na těchto zónách lze vyhledávat krátkodobé protitrendové vstupy proti americkému dolaru.
USD/JPY – D1
Tento měnový pár je možná o krok dále, co se týče indikace cenového vývoje amerického dolaru. Na měnovém páru USD/JPY totiž již k překonání trendové čáry došlo a po jejím retestu americký dolar vůči japonskému jenu posiluje. Trh dokonce překonal první rezistentní hladinu v podobě Fibonacciho retracementu. Na tomto měnovém páru bude muset americký dolar zdolávat poněkud odlišný druhů bariér, než tomu bylo na EUR/USD.
Zde jsou totiž rezistence vykresleny v rámci konfluence silného volume (jedná se především o měsíční POC) a Fibonacciho retracementu. Poslední rezistenci celého swingového pohybu tvoří opět hrana volume profilu, kde se střídá oblast nízké likvidity s oblastí vysoké likvidity a neuzavřeného prodejního gapu. V obou případech má americký dolar ještě dlouhou cestu ke svým loňským maximům, přičemž tato cesta nemusí být díky mnoha tržním bariérám vůbec snadná.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass