Oslabení rublu proti americkému dolaru nemůžeme přičítat ruské inflaci. Nyní dokonce rostou v Rusku ceny pomaleji (2,5 %) než ve Spojených státech (2,9 %). Tím hlavním faktorem odtoku kapitálu z Ruska je mírné zostření sankcí na Putinův režim a především pak všeobecný strach z investování na emerging markets. Tento strach má opodstatnění v Turecku nebo Argentině, kde kolabuje měnový systém, v Rusku nebo i v České republice je spíše okrajovým jevem, který stahuje domácí měnu níže.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Výsledkem jsou rekordní ceny, které nyní ruská státní pokladna inkasuje v rublech. Barel ropy se nyní vyváží za více než 5000 rublů a vzhledem k utlumené domácí poptávce se obchodní bilance Ruska dostává do výrazného přebytku (viz graf). Ruská ekonomika i měna jsou tak mnohem odolnější než ostatní emerging markets, protože příliv dolarů roste a devizové rezervy jsou dostatečné.
Vývoj obchodní bilance Ruska (v mil. USD):
Pozitivním bodem navíc je, že by Rusko mělo stát mimo obchodní války, které začíná vést americký prezident Trump. Rusko vyváží do USA zboží v hodnotě 17 mld. USD, což je ve srovnání s čínskými 505 mld. USD nebo evropskými 435 mld. USD zanedbatelné číslo. Hlavními odběrateli ruských energetických produktů jsou totiž právě Čína a Evropská Unie a tyto země nebudou bránit importu ropy a zemního plynu z Ruska, protože bez těchto surovin by jejich ekonomiky zkolabovaly.
Za nynější situace se tedy nabízí short měnového páru USD/RUB, který nabízí také velice slušný kladný úrokový diferenciál – úročení rublu 7,25 % vs. 2,00 % u dolaru. Riziko však kvůli nejisté geopolitické situaci zůstává vysoké a hodí se hedgovat danou pozici také krátkým prodejem ropy. Výsledkem je dobře úročená pozice, která by měla být zisková jak při scénáři optimistickém (posílení rublu), tak při negativním (pokles cen ropy).
Vývoj cen ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, US Census