První epizodou slábnoucí měny si Rusko prošlo na začátku léta, kdy se intenzivně diskutovalo o postupném ukončení stimulačního programu (QE) americké centrální banky, která stále lije do systému 85 mld. USD měsíčně. Tyto dolary totiž z velké části končí v zemích emerging markets, mezi které se Rusko také řadí, a díky vyššímu nastavení úrokových sazeb v těchto zemích investorům nabízejí lepší zhodnocení jejich prostředků. Utažení dolarových kohoutů by znamenalo odliv spekulativního kapitálu zpět do USA, na což by ruský rubl musel reagovat poklesem.
S politickou nejistotou ve Spojených státech ohledně navýšení dluhového stropu spekulace podobného rázu vychladly. Prodeje měn emerging markets v posledních dnech však naznačují, že tento oddych byl pouze dočasný a s diskuzí o omezení amerického QE ještě dojde k další volatilitě a poklesu měn rozvíjejících se trhů.
Vývoj cen ropy v USD za barel (4hodinový graf – H4):
Rusko jako přední světový vývozce ropy navíc čelí poklesu ceny této suroviny na trzích. Stagnující těžba nedokáže tento pokles kompenzovat a výsledkem je postupné snížení devizového inkasa. Blízký obrat v tomto trendu se nečeká - futures na ropu signalizují, že v průběhu příštího roku bude její cena dále klesat. Důvodem je růst globální nabídky díky boomu těžby z břidličných formací v Severní Americe i rostoucí těžba tradičním způsobem v zemích bývalého Sovětského svazu, což Rusku přidělává nežádanou konkurenci.
I přesto, že Rusko patří mezi vyvolené země rychle rostoucích trhů BRIC, jeho ekonomický růst se v posledních čtvrtletích takřka zastavil. To je také důvod, proč ruská centrální banka nepřistoupila na zvýšení úrokových sazeb (na rozdíl od většiny zemí emerging markets) ani po prudkém oslabení rublu na začátku léta letošního roku. Centrální banka tak nepřímo naznačila, že je pro ni v dané chvíli podpora ekonomiky přednější než stabilizace měnového kurzu. Investoři kupující ruský rubl tak musejí podstupovat nová rizika, za které však nejsou odměněni vyšším výnosem.
Vývoj meziročního růstu HDP v Rusku v %:
Štědré rozšíření sociální sítě, kterým si chce prezident Putin přiklonit obyvatelstvo na svou stranu, zadělává Rusku na další problém. Výdaje státního rozpočtu rostou mnohem rychleji než příjmy. Zatímco v roce 2007 stačila Rusku k vyrovnanému rozpočtu cena ropy 30 USD za barel, v letošním roce se již tato hranice nachází v blízkosti 100 USD. Když vezmeme v úvahu předpokládané ceny ropy na následující roky, bude mít rozpočtový deficit tendenci se rozšiřovat. Ruská vláda pak bude muset žádat investory o financování tohoto schodku zvýšenou emisí dluhopisů. Ti se ale nemusejí z důvodu výše uvedených rizik do nákupů nového dluhu úplně hrnout. Vzhledem k tomu, že příjmy ruské státní pokladny jsou z velké části v dolarech, kdežto výdaje se počítají v rublech, zabrání uvedenému scénáři jediné – oslabení rublu.
Pravděpodobnost, že rubl bude ve střednědobém horizontu zvyšovat svou hodnotu (pokles USD/RUB) je relativně malá. Muselo by dojít k dalšímu růstu cen ropy vyvolaného například konfliktem na Blízkém východě nebo výpadkem nějakého jiného silného hráče z trhu, na což je ale při aktuálním uvolnění politického napětí odvážné sázet. Další možností je výrazné omezení výdajů ruské vlády. Nedovedu si však představit, že by prezident Putin při demonstracích ruských občanů, kteří jsou nespokojeni z vlivu imigrantů na Ruskou federaci, riskoval navíc i sociální nepokoje.
Celkově tedy šance převažují především na růst měnového páru USD/RUB. Aktuální kurz USD/RUB okolo 32,300 je přitom stále atraktivní pro vstup do dlouhé pozice, protože se nachází o 4 % níže než před dvěma měsíci. Postupem času se dá očekávat, že dolar k rublu pokoří i tato maxima a vydá se dále vzhůru.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz