V reakci na tento bezprecedentní akt vojenského vstupu Ruska na území Ukrajiny západní státy ve snaze přimět Rusko k ukončení války uvalily na Rusko a jeho představitele sankce. Tyto sankce nejprve byly takové spíše mírnější a nikoho moc nebolely. K opravdu razantním sankcím se západní svět odhodlal po víkendu 27.2.2022.
Mezi významné sankce patří omezení služby mezibankovního styku SWIFT pro vybrané ruské banky a zmrazení rezerv ruské centrální banky. To znamená, že ruská centrální banka bude mít omezené možnosti intervenovat proti volnému pádu ruského rublu.
Tato situace znamená pro globální finanční trhy jediné: velkou nejistotu a averzi vůči riziku. Aktuální averze vůči riziku se projevuje posilováním zlata a růstem poptávky po amerických vládních dluhopisech, které jsou ve světě financí brány jako bezpečné přístavy. Za bezpečné přístavy jsou brány také měny jako je americký dolar, japonský jen a švýcarský frank. Naopak riziková aktiva, jako jsou kryptoměny a akciové indexy silně oslabovaly.
Mezi riziková aktiva patří také středoevropské měny, tedy polský zlotý, maďarský forint a také česká koruna. Ta je sice chráněna proti oslabení vůči euru vysokým úrokovým diferenciálem, protože Česká národní banka v posledním půl roce agresivně zvyšovala úrokové sazby, zatímco ECB ponechala sazby na nule, ovšem tyto fundamentální vlivy v případě silných geopolitických otřesů ustupují do pozadí.
Zatímco tedy před ruskou agresí na Ukrajinu se koruna vůči euru obchodovala za přibližně 24,2 korun za euro, tak poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, oslabila česká koruna vůči euru na hodnotu 25 korun za euro. Vůči americkému dolaru koruna aktuálně oslabila na 22,45 korun za dolar. Počátkem února se obchodovala na úrovni 21,20 Kč za dolar.
Jak se bude hodnota koruny dále vyvíjet záleží na tom, jak rychle se podaří situaci na Ukrajině stabilizovat. Očekávat lze v každém případě vysokou volatilitu, kdy hladiny technické analýzy fungují méně spolehlivě. Podle představitelů ČNB však centrální banka disponuje dostatečnými devizovými rezervami, kterými se bude proti extrémní volatilitě koruny bránit.
Při pokračující eskalaci a výhružných varováních ruského prezidenta Putina, jako je například rozkaz uvést do pohotovosti jaderné zbraně by ovšem koruna mohla oslabovat velmi rychle. Je potřeba si uvědomit, že takové výroky vytváří situaci, jejíž důsledky si lze jen velice těžko představit. Proto nelze vyloučit ani to, že by se se koruna velmi rychle mohla podívat na úrovně, kde jsme ji viděli po vypuknutí pandemie koronaviru v březnu 2020.
Počítat lze každopádně s tím, že konlikt na Ukrajině zcela jistě zvýší inflaci a to díky vyšším cenám plynu, ropy a dalších komodit, jako je například pšenice, jejíž významným producentem Ukrajina je. Celkově je možné také očekávat snížení globálního ekonomického růstu, který se dotkne růstu HDP v Čechách, který touto krizí významně zpomalí. Podle odhadů může hrubý domácí produkt v ČR klesnout o 1-6 %.
To vše staví Českou národní banku do nelehké role při dalším rozhodování o úrokových sazbách. Ve hře je totiž scénář stagflace, tedy situace kdy je v ekonomice vysoká inflace a zároveň malý nebo žádný ekonomický růst. A toto je scénář, který české koruně k posilování rozhodně nepomůže.
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 69,70 % retailových investorù přichází o svůj kapitál během obchodování s CFD s tímto providerem. Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží představuje velké riziko a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat.