Ruský rubl od začátku roku oslabil vůči americkému dolaru o 4 %, byť za stejnou dobu ropa Brent zdražila o 22 %. Na ruských aktivech nyní můžeme vidět obrovský nesoulad mezi vynikajícím ekonomickým fundamentem a velmi zvýšeným politickým rizikem.
Vývoj měnového páru USD/RUB (denní graf – D1):
Ruská ekonomika postavená na těžbě a produkci primárních materiálů nyní nejvíce těží z globálního inflačního prostředí, protože v celém zpracovatelském kolotoči se nachází „v první řadě“ – může si diktovat ceny dle poptávky a náklady (odpisy a mzdy) jsou víceméně stabilní. Proto se také vyšplhal přebytek ruské obchodní bilance v prosinci na 26,7 mld. USD, což byl rekordní výsledek.
Vývoj salda obchodní bilance Ruska (v mil. USD měsíčně):
Moskva se tak nyní „topí v dolarech“ za prodeje předražených komodit. Silný fundament by za klidné politické situace poslal rubl výše. Atraktivitě ruské měny nahrávají i vysoké úrokové sazby, které ruská centrální banka v únoru zvýšila o celé procento na aktuálních 9,5 %. Zdejší úroky tak zdárně sekundují jádrové inflaci (9,2 %), což je nyní ve světě spíše rarita.
Vývoj hlavní úrokové sazby Ruska (v % p.a.):
Nákup ruských aktiv v dnešní době ale představuje zvýšené riziko. Jde skutečně o spekulaci na pozitivní diplomatický vývoj v rusko-ukrajinské otázce. Zajímavé možnosti pro short USD/RUB nebo nákup ruských vládních dluhopisů může nastat ve chvíli, kdy se situace uklidní se zárukami a dohodami na obou stranách barikády.
Pokud by ale skutečně byly uvaleny velmi přísné sankce na ruský finanční sektor se zastavením devizových plateb, budou se investoři svých prostředků domáhat těžko. Rusko by se zařadilo vedle Írán a Severní Koreu, jakožto země, které také nemají volný přístup ke globálnímu platebnímu styku SWIFT. V té chvíli by vysoké ceny ropy nebo úrokové sazby investorům příliš nepomohly.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com