Dopad na USD a ostatní měny
Po několikaměsíčním váhání se již investoři shodli, který z kandidátů by měl pozitivní dopad na americký dolar. Jak známo, trhy mají rády předvídatelnost a jistotu, kterou jim svou rétorikou a politickou zkušeností dává spíše Hillary Clintonová. Stejně tak kupci USD by raději viděli vítěznou demokratickou kandidátku, která by jim mohla pomoci k 100 - 200 pipům na hlavních měnových párech. Naopak vítězství Donalda Trumpa by podle nás přineslo 200 - 400 pipů ztráty pro dolar.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Ještě více nervózní je z případného zvolení republikánského lídra prezidentem mexické peso (MXN), což dává smysl, protože Trumpovy výroky směrem k mexickým přistěhovalcům i snaha vrátit průmyslovou výrobu zpět do USA by narušily diplomatické i ekonomické vztahy obou zemí. Opomínanou skutečností je i negativní vliv Trumpa na kanadský dolar, který by kvůli protekcionismu také mohl uškodit velkým průmyslovým centrům v Ontariu a Quebecu. Jak Mexiko, tak i Kanada totiž posílají 80 - 90 % svých exportů do Spojených států.
Naopak nejistotu mají rády bezpečné přístavy typu švýcarského franku či japonského jenu, kterým by vítězství republikánů přineslo pár procent k dobru.
Co se týče české koruny, tak na spotovém kurzu 27,00 nečekáme žádnou změnu, protože prodejní tlak na EUR/CZK je dostatečně silný. Prezident Trump by ale mohl posunout uvolnění kurzu ze strany ČNB více do budoucna a vzrostly by forwardové kurzy. Důvodem by byl nejenom slabší dolar (silnější koruna), ale i předpokládaný nižší růst úrokových sazeb v USA, který by ovlivnil měnovou politiku Evropské centrální banky holubičím směrem.
Komodity
Dopad výsledků voleb na cenu ropy nelze jednoduše odhadnout. Trumpova výhra by sice dostala ropu pod tlak, dostalo by se jí ale podpory ve slabším americkém dolaru. Naopak u zlata jde o jasnou rovnici Clintonová = pokles, Trump = růst, zde totiž fungují nejistota i kurz dolaru stejným směrem. Zlato by se mělo dočkat zvlášť vysoké volatility, protože jej hodně hráčů používá pro zajištění případných rizik. Intradenní pohyb o 5 % by proto neměl být překvapující – pro srovnání, po odhlasování Brexitu povyskočilo o 9 % (viz graf).
Vývoj ceny zlata (denní graf – D1):
Kdo nakonec vyhraje?
To je samozřejmě nejdůležitější otázka. Poslední průzkumy potvrzují, že Donald Trump nedokázal stáhnout náskok, který si Hillary Clintonová drží od samého počátku volební kampaně. Rozdělení šancí vycházející z předvolebních průzkumů se pohybuje v blízkosti 70 % Clintová, 30 % Trump. Tato kalkulace ale nebere v potaz předběžné hlasování, ve kterém už odevzdalo svůj hlas už 41 milionů občanů a které prozatím nahrává demokratům. Ti tak mají zřejmě vyšší šance, než zmíněných 70 %.
Velice pravděpodobnou volební mapu můžete vidět níže. Clintonová již má téměř jistých 259 volitelů z demokratických (modrých) států, Trump se může opřít o 180 volitelů. To znamená, že ze zbývajících států stačí Clintonové získat státy, které representují 11 hlasů při volbě prezidenta (např. Arizona). V případě vítězství Clintonové pouze v Iowě a New Hampshire (celkem 10 hlasů) z nerozhodnutých států by dokonce došlo k volebnímu patu, protože oba kandidáti by disponovali 269 volitely. V tomto bezprecedentním případě remízy bychom se dočkali snad ještě větší reakce než jako při vítězství Donalda Trumpa. Nejistota vnímaná trhy by totiž vyskočila na maximum.
Předvolební rozložení sil v jednotlivých amerických státech:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, 270towin.com, fivethirtyeight.com, Reuters