Mezičtvrtletní růst klesl na 0,4 %, což není žádné závratné tempo, které by mělo dělat vrásky na čele představitelům Evropské centrální banky. Ti tak budou moci s ukončením extrauvolněné měnové politiky počkat a nechat sazby v záporu ještě po dlouhou dobu.
Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP v eurozóně:
Otázkou je tedy zvýšení HDP v druhém čtvrtletí. Optimisté poukazují na jednorázové faktory, které během zimy brzdily ekonomiku a které by měly na jaře odeznít, jako nadprůměrně silná zima, načasování Velikonoc či příliš silné euro. Pravdou však může být, že eurozóna i nadále pojede pouze na „neutrál“ kvůli přetrvávajícím škodlivým faktorům jako je rostoucí nejistota v zahraničním obchodě, saturovaný automobilový trh a vyšší ceny ropy.
Tento týden bychom se měli dozvědět, jestli bylo zpomalení pouze dočasné a měnový pár EUR/USD by se výhledově mohl vrátit nad 1,2000, nebo jestli bude eurozóna v ekonomickém srovnání se Spojenými státy dále ztrácet a medvědí eurový trend bude pokračovat.
Vývoj výrobního indexu PMI v eurozóně:
V této souvislosti přijdou na řadu ve středu indexy nákupních manažerů (PMI). Výrobní PMI index (viz graf) má v posledním roce silnou korelaci s měnovým párem EUR/USD. Jeho návrat nad 57 bodů do oblasti silné konjunktury by proto měl dostatečnou sílu na to obrátit trend na nejobchodovanějším páru na forexu.
V pátek se ještě dozvíme IFO index za Německo, který dokáže s předstihem upozorňovat na zdraví největší evropské ekonomiky, na které je navázáno spousta výrobních firem z okolních zemí platících eurem. V případě zklamání ze statistik zveřejněných tento týden by se potvrdilo, že na přelomu roku skutečně došlo k bodu zlomu v eurozóně s dlouhodobým negativním dopadem na euro.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, ECB, MT4, Bloomberg