MOF (ministry of finance), která rozhoduje o možných intervencích pověřila japonskou centrální banku BOJ, aby na otevřeném trhu prodala JPY a oslabila tím stále a rychle rostoucí domácí měnu. K intervenci došlo po dosažení dalšího 15 letého rekordu, kdy JPY proti USD dosáhl na hladinu 82,86.
Po více než šesti letech se tak BOJ vrací k otevřeným tržním operacím. Podle neověřených zdrojů si intervence zatím vyžádala přes 10 miliard USD. V roce 2003+2004 kdy BOJ intervenovala naposledy, musela centrální banka vynaložit v průběhu 15 měsíců více než 300 miliard USD.
Před vlastní intervencí se v kuloárech začali šířit zvěsti o možnosti intervence, protože se významný představitel MOF pracující pro divizi, pod kterou FX intervence spadají, omluvil z plánované schůzky.
Intervenci potvrdil japonský ministr financi Yoshihiko Noda, který nastínil možnost dalších intervencí, pokud to bude situace vyžadovat. Jako důvod intervence ministr označil stále posilující JPY, který by mohl negativně ovlivnit nejenom vývoj japonské ekonomiky, ale také stabilitu celého finančního systému.
Intervence byla učiněna skrz japonské mega banky a platformu EBS. Ministr financí se odmítl vyjádřit k otázce, jestli intervence byla koordinována s dalšími zahraničními subjekty.
Intervence, která již probíhá přes hodinu, způsobuje ,,short squeeze", tedy aktivování stop lossů, které přidávají do množství nabízených JPY a posunují tím cenu JPY níž a níž.
Samostatné intervence nebývají úspěšné - vzpomeňme na SNB, která se minulý rok snažila udržet CHF pod kontrolou a utržila tím výrazné ztráty ve svých FX rezervách. O dlouhodobé úspěšnosti kroků BOJ lze pochybovat. V krátkodobém horizontu je ale pravděpodobné, že 82-83.00 na páru USDJPY je hranice, kterou bude BOJ střežit a je tudíž velmi riskantní otevírat krátké pozice těsně nad touto hranicí.
Zajímavostí je také rychlý a výrazný pokles CHF proti USD a EUR. Pravděpodobně šlo o uzavírání pozic z důvodu obav z koordinované akce s SNB. Ta se sice nepotvrdila, nebyla ale vyvrácena
Patrik Urban