Trh práce ve Spojených státech v lednu vytvořil 304 tisíc pracovních míst, což je nejvíce od února minulého roku (viz graf). Je to zvlášť překvapivě vysoké číslo, když vezmeme v úvahu konečnou fázi konjunktury. Růst HDP v USA by se tak nemusel v prvním čtvrtletí snížit pod 2 %, zároveň ale americká centrální banka (Fed) nemá důvody přehřátou ekonomiku dále brzdit, protože mzdy vzrostly meziměsíčně o pouhých 0,1 %.
Vývoj přírůstku nových pracovních míst v USA (v tis.):
Kromě toho příjemně překvapil i index ISM v průmyslu, který vzrostl z 54,1 na 56,6 bodu, což značí návrat k rychlému růstu výroby v době, kdy evropský i čínský průmysl stagnuje a poptávku snižují i osekané investice do těžby ropy a plynu.
Kterým měnám tedy budou nová data přát nejvíce? Z mého pohledu by si mohl dobře vést kanadský dolar, který díky své blízkosti Spojeným státům dokáže rychle participovat na konjuktuře svého jižního souseda. Kanadě by také mělo pomoci zotavení cen ropy a také zvýšená poptávka po jejím těžkém kanadském typu, která by jako jedna z mála dokázala svižně nahradit případné výpadky z dodávek z Venezuely.
Vývoj měnového páru USD/CAD (denní graf – D1):
Stejně tak česká koruna má při aktuálním ekonomickém rozložení prostor pro posílení o 10-20 haléřů k euru. Na měnovém zasedání ČNB ve čtvrtek se sice nečeká zvýšení úrokových sazeb (byť jestřábí překvapení by koruně zajisté pomohlo), ale nová prognóza by měla vyznít pro korunu dobře. Jakékoliv zvýšení očekávaného kurzu EUR/CZK pro rok 2019 z 24,70 by totiž mělo být kompenzováno zvýšením úrokových sazeb (PRIBOR).
Z předchozích vystoupení nového člena bankovní rady Tomáše Holuba je zřejmé, že centrální banka klade rovnítko mezi pohybem kurzu EUR/CZK o 25 haléřů a pohybem úrokových sazeb o 0,25 %. Stále bychom se tedy měli v letošním roce v tuzemské ekonomice dočkat buď posílení koruny nebo zvýšení úrokových sazeb.
Vývoj měnového páru EUR/CZK za posledních 12 měsíců:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Oanda, tradingeconomics.com, Reuters