Investoři reagovali pozitivně, akcie pokračovaly v růstu, dolar oslaboval. Nejvíce se tento faktor „umírněného Fedu“ na forexu projevuje na vývoji měnového páru USD/JPY. Zatímco ostatní světové centrální banky (EUR, CHF, GBP, AUD) by zřejmě tu americkou ve vývoji úrokových sazeb alespoň stínovaly, Bank of Japan se se svým holubičím přístupem značně odlišuje.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Pokles výnosů amerických dluhopisů spolu s nižším očekávaným růstem úroků tak žene kapitál zpět do Japonska, kde je výnos 10letých dluhopisů prakticky stabilní u maximálního nárazníkového pásma nastaveným Bank of Japan na 0,50 % p.a. Klesající trend USD/JPY se tak v souladu s naším celoročním výhledem, kde poukazujeme na stále levný japonský jen.
Vývoj výnosů 10letých amerických vládních dluhopisů (v % p.a.):
Překvapením však bylo, že se trhy vůbec do dalších akciových zisků a prodejů amerického dolaru pustily. Inflační data ze Spojených států totiž vyšla přesně dle očekávání. Riziko přestřelení optimismu a překoupení některých rizikových aktiv tak roste. Sentiment může předejít fundament a tím se stává rally zralá na korekci.
Inflace totiž zdaleka není za námi a třeba Evropská centrální banka (ECB) avizuje další prudké zvyšování úrokových sazeb. Prozatím se z makro pohledu vyspělé ekonomiky vyvíjejí nad očekáváním, stále více se cituje „hladké přistání“ jako ten hlavní scénář. Válka na Ukrajině, covid nebo růst mezd zůstávají utlumenými hrozbami, které však mohou vývoj rázem otočit v neprospěch akcií a dalších rizikových aktiv.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, ECB