FOMC (Federální komise pro operace na volném trhu) se totiž rozhodla, že v příštích osmi měsících nakoupí vládní obligace ve výši 600 miliard USD. Bude se jednat převážně o dluhopisy se střednědobou splatností pěti až šesti let. FOMC se dále rozhodla reinvestovat zhruba 250-300 miliard z expirujících dluhopisů, čímž se celková suma zvýší zhruba na 850-900 miliard dolarů.
Podle odhadu FEDu bude mít nákup dluhopisů ve výši 600 miliard přibližně stějný účinek na ekonomiku jako snížení úrokových sazeb o 75 bazických bodů. Hlasování bylo 10:1 a jediným členem FOMC, který byl proti dalšímu uvolňování byl již tradičně šéf Kansaské pobočky FEDu Thomas Hoenig. Základní úroková sazba ,,Fed funds" samozřejmě zůstala beze změny v pásmu mezi 0-0,25%.
Trh očekával 500 miliard, takže Fed trhy ani nezklamal, ale ani nepřekvapil. Celkové množství je o něco vyšší, ale rychlost nákupů je nižší. Očekávalo se totiž, že nákupy dosáhnou asi 100 miliard měsíčně, zatímco FED vydá na nové nákupy ,,jen" 75 miliard měsíčně.
Dlouhodobé nákupy FEDem budou držet výnosy bondů na nízké úrovni, což by se mělo promítnout do neochoty zahraničních investorů nakupovat a držet americké dluhopisy. To by následně mělo znamenat dlouhodobý tlak na nižší USD. Je ovšem třeba dodat, že situace v různých částech světa se diametrálně odlišuje. Zatímco státy komoditních měn (AUD, CAD, NZD) a mnoho států rozvíjejících se trhů zažívají růst a jsou na tom ekonomicky dobře, státy EU a Velká Británie na tom nejsou zrovna nejlépe. Lze tedy očekávat, že z dlouhodobějšího hlediska bude tlak na nižší USD patrný právě proti zmíněným komoditním měnám, zatímco oproti GBP a EUR patrně USD dále výrazně neoslabí.
Až odezní reakce na QE2, tak lze očekávat, že se trh upne na novou zprávu, která bude nějakou dobu středem pozornosti. Je velmi pravděpodobné, že by takovou zprávou mohly být například rostoucí výnosy Irských dluhopisů, což značí, že Irsko musí nejenom platit více za nové půjčky, ale také to, že investoři považují irské dluhopisy za riskantní a vyžadují tedy vyšší výnos. Zajímavostí zůstává, že rozdíl mezi výnosem německého 10 letého dluhopisu (považovaného za dluhopis ,,bez rizika") a irského ekvivalentu dosáhl ve středu historického maxima. Pomyslnou třešničkou na dortu pak může být zpráva ruského ministertva financí, které oznámilo, že Rusko pro své suveréní fondy (SWF) vylučuje možnost investic do cenných papírů Irska a Španělska, kvůli výši jejich dluhu.
Další možností je, že se trh upne na možné nové kolo QE v Británii. Hlasy, které volají po dalších nákupech britských dluhopisů se množí a z historického hlediska je korelace mezi kroky FEDu a BoE vysoká. Pravděpodobnost, že k druhému kolu QE v Británii dojde je tedy poměrně velká.
Tyto dvě varianty dokládají, že sentiment se může velmi rychle a snadno otočit o 180 stupňů a poslat EUR i GBP níž.
Patrik Urban