Index S&P 500 rychle klesl k důležitému supportu 3 200 a je necelá 2 % nad ním. Je v zóně 3 400 až 3 200, ve které setrval od poloviny července až téměř do konce srpna a od 7. září do 15. října. Nejbližší rezistence je nyní na 3 400, kde je i 50denní klouzavý průměr a navíc cenový odskok. Na opačné straně je nejbližší a současně také velice důležitý support na 3 200.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Vývoj akciového indexu S&P 500 (týdenní graf – W1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je nad klouzavými průměry a výše než na začátku září, kdy akciový index S&P 500 spadl o více než 10 %. Pro akcie vysílá nyní index strachu jednoznačně nepříznivý signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Je možné, že index S&P 500 po víkendu zamíří výše. Jedním z důvodů je to, že rychlý propad často vyvolává protireakci. Na denním grafu je navíc zřetelný cenový odskok, který je potřeba zaplnit. Býčí trend sice zatím trvá, ale pokud index nevystoupá nad předchozí vyšší cenu, denní graf přejde do jednoznačně medvědího nastavení.
V úterý 3. listopadu vyvrcholí americké prezidentské volby, 20. ledna 2021 pak má proběhnout inaugurace (staro)nové hlavy státu. Po volbách před čtyřmi lety trh první den nejprve ztrácel, pak ale nastal dlouhodobý a silný růst cen akcií. Letošní reakci budeme teprve sledovat, jisté je pouze to, že by Joe Biden v případě svého zvolení byl nejstarším nastupujícím prezidentem.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz