Slabé výkony bankovních produktů obrací k investování stále více Čechů. Akcie jsou klasickým nástrojem, který při relativně snesitelném riziku umožňuje v dlouhodobém horizontu slušné zhodnocení úspor.
Téměř každý začínající investor se dočte o nutnosti budovat diverzifikované portfolio, které obsahuje široké spektrum akcií tak, aby pokles části z nich negativně neovlivnil celou investici. Méně se již ovšem píše o tom, že i diverzifikované portfolio může být posunuté určitým směrem.
Velký rozdíl dokáže zařídit například zaměření převážně na růstové akcie či naopak na akcie, které vyplácí dividendy. Nikdo netvrdí, že dividendové akcie nerostou, nebo, že rostoucí akcie neplatí dividendy. Prakticky však při striktním zaměření portfolia jedním směrem můžete dojít k velmi rozdílným výsledkům.
Růstové akcie přináší vysoké zisky při jejich prodeji
Růstové akcie jsou akcie společností, jejichž hodnota se neustále zvyšuje. Roste jejich byznys, rozšiřuje se oblast působnosti a samozřejmě i zisky. Většinou jde o tzv. small cap, neboli menší firmy a zdařilé startupy, které pěkně vydělávají.
Nenechte se však mýlit. Jejich hodnota je často již v miliardách nebo alespoň stovkách milionů dolarů. Oproti velkým gigantům jsou ale výrazně menší a hlavně - pořád mají kam růst a rozšiřovat se.
Mnozí investoři při honu na takovéto akcie podléhají pokušení investovat do těch nejlevnějších titulů na trhu tzv. Penny stocks. Z nich se ale zhodnocení dočká jen zlomek. Lepší je sázet na zavedenější tituly, které již nastoupily cestu právě výrazného růstu a mají za sebou viditelné dobré výsledky.
Tyto akcie většinou neplatí dividendy, jelikož firma potřebuje investice a zisk tak putuje do rozvoje a nikoliv akcionářům.
Odměnou vám bude růst ceny akcií a zisk, který inkasujete při jejich prodeji za několik let. Celkové zhodnocení je vždy výsledkem mnoha proměnných. V horizontu deseti let může jít o desítky procent. Výjimkou není ani několikanásobné zhodnocení některých titulů, což se stává, pokud se vám při výběru akcie opravdu zadaří nebo ekonomika prochází obdobím intenzivního růstu.
Růstové akcie jsou vhodné také pro menší pravidelné střádaly, kteří investují pravidelně menší částky a mají čas nechat peníze vyrůst. Platí pravidlo, že čím déle, tím lépe. Akcie držené déle než 3 roky jsou navíc plně osvobozeny od daně z příjmů (stav k roku 2021).
Dividendové akcie - každoroční výnos do vaší kapsy
Dividendy, tedy procento ze zisku, dokážou být příjemným benefitem. Každý rok obdržíte malý zlomek ceny akcie, aniž byste ji museli prodávat. Procento je to většinou malé a ne každý laik dovede ocenit jejich hlavní výhodu, kterou je možnost získané dividendy postupně investovat do dalších dividendových akcií.
Za několik let lze takto nastřádat poměrně slušné prostředky. V USA jsou známy případy, kdy celkem běžný občan nastřádal miliony dolarů. Potřeboval k tomu sice desítky let a poměrně vysokou vstupní investici, to ovšem neznamená, že si takto nemůžete přilepšit i vy. V dlouhodobém horizontu reinvestované dividendy dokáží vygenerovat překvapivě slušný výnos a opravdu nemusíte mít milionový kapitál.
Nevýhoda dividendových akcií je ovšem jejich nespolehlivost. Není dáno, že akcie bude vyplácet dividendy ve stejné výši. Vedení firmy může dividendy dokonce i zrušit. Riziko je velké zejména u firem, které dividendy mění každý rok či nabízejí podezřele moc. I na pražské burze najdete společnosti vyplácející přes 10 procent. Garance, že taková dividenda vydrží dlouhodobě, ovšem neexistuje.
Přesto lze vybudovat portfolio, které se zaměřuje na relativně stabilní a výnosné dividendové akcie s každoročně rostoucím výnosem. I tyto akcie mohou přitom nějakým způsobem růst na ceně. V dlouhodobém horizontu tak není vyloučeno ani to, že inkasujete pěkný zisk z prodeje.
Dividendy mají kromě nestability ještě další nevýhody. První z nich jsou daně. Dividenda se musí danit každý rok. České akcie jsou daněny automaticky srážkovou daní. Většina zajímavých titulů je ovšem zahraničního původu, což je trochu nepříjemné. Musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň. V mnoha případech zaplatíte dokonce dvakrát - v zemi původu a podruhé v ČR. Vše záleží na konkrétním státě a mezinárodních dohodách.
Další nevýhodou mohou být vyšší nároky na vstupní investice. Zatímco růstové portfolio lze budovat po malých částkách každý měsíc, u dividend je lepší alespoň do začátku investovat větší množství peněz. Abyste mohli řádně reinvestovat, tak potřebujete začít alespoň s vyššími desítkami tisíc korun, nejlépe s alespoň 100 tisíci. Jinak vám dividenda po zdanění přinese maximálně pár stovek, což je na nákup dalších akcií poněkud málo.
Tato strategie tak může fungovat hlavně investorům, kteří mohou investovat větší částku již na samém počátku budování portfolia.
Závěr
Obě strategie mohou být velmi úspěšné, zejména pokud necháte pracovat čas a počkáte si na dlouhodobé výsledky. Oba přístupy navíc můžete snadno zkombinovat a část portfolia věnovat růstovým akciím a část dividendám.
Tým Admiral Markets (Admirals)