Pro obchodníky, kteří ještě neměli možnost si předchozí článek přečíst, je dobré zopakovat, že dimenzování pozice je objektivním rozhodováním o tom, jaká velikost by měla být zvolena pro nově otevíranou pozici. Ovšem samotné zvolení velikosti otevírané pozice je čistě individuální záležitostí, na kterou „neexistuje“ univerzální vzorec.
Minulý článek dále obsahuje také názornou ukázku dvou způsobů dimenzování, které jsou využívány tradery po celém světě. Jedním ze zmíněných dvou způsobů bylo tradiční dimenzování a druhým dimenzování pomocí odhadnuté pravděpodobnosti rizika ztráty. Dále jsme si uvedli jejich základní rozdíly a nastínili vhodné případy využití.
Další možností dimenzování je postupné dimenzování.
Postupné dimenzování obchodu
Postupné dimenzování obchodu patří beze sporu mezi jeden z nejpropracovanějších a nejmodifikovanějších způsobů, jak určovat velikost pro aktuálně otevíranou pozici.
V jeho pozitivech může nejeden obchodník nalézt nedocenitelného spojence. Na druhou stranu, při neopatrném, či špatném, přístupu, může tento způsob dimenzování vytvořit traderovi noční můru, která má v těch nejhorších případech za následek vynulování celého obchodníkova účtu i během několika málo chvil.
V porovnání s předchozími zmíněnými způsoby dimenzování je tento jednoznačně nejsložitější a právě pro jeho složitost si žádá od traderů vysoce profesionální a téměř bezchybný přístup.
Oproti tradičnímu dimenzování a dimenzování pomocí odhadnuté pravděpodobnosti rizika ztráty zde není celková velikost otevírané pozice stanovována před samotným vstupem do pozice, ale je upravována podle potřeby ve chvíli, kdy už je do pozice vstoupeno.
Základní postupy:
Tak jako vždy i zde musí trader v první řadě myslet na ochranu svého finančního kapitálu, a to tak, že si stanoví, jakou maximální ztrátu je ochoten na jednu otevřenou pozici riskovat.
Dále si musí trader stanovit, kolik chce v jedné seanci maximálně otevřít pozic a rozmezí, po kterém do nich bude vstupovat.
Ani u tohoto způsobu není výjimkou, že by mělo dojít k nastavení Stop-lossů a Profit-Targetů, ovšem oproti předchozím způsobům dimenzování zde nezůstávají tyto příkazy po celou dobu beze změny.
V jednoduchosti se dá říci, že s tím, jak se zvyšují nebo naopak snižují počty otevřených pozic, tak se mění hodnoty pro tyto příkazy. Důležité je, aby celkový Stop-Loss (součet všech Stop-Lossů otevřených pozic, které se vztahují k danému obchodu) byl nižší nebo maximálně roven maximální přípustné ztrátě na obchod.
Poslední a nejdůležitější podmínkou je, že si obchodník musí velmi dobře rozmyslet, při jakých osobních analýzách (při jakých hodnotách) nebo důležitých zprávách bude naopak otevřené pozice uzavírat, aby ochránil to nejdůležitější, tedy svůj finanční kapitál.
Maximální počet otevíraných pozic | Rozmezí mezi pozicemi v bodech | Velikost každé otevírané pozice | Maximální poměr mezi ziskem a ztrátou | Maximální procentuální ztráta |
3 | 1000 | 1 lot | 6:1 | 1% |
4 | 1000 | 1 lot | 10:1 | 1% |
5 | 1000 | 1 lot | 15:1 | 1% |
Příklad: Pro jednodušší vysvětlení jsme zvolili vždy stejný objem na otevřenou pozici a stejnou maximální procentuální ztrátu (maximální přípustná ztráta z traderova obchodního účtu na jeden obchod => 1 obchod se zde většinou skládá z více otevřených pozic).
Náš příklad bude počítat s tím, že maximální počet otevíraných pozic bude 3 a že máme určitý objem finančních prostředků (číslo v tuto chvíli není potřebné), při kterém když budeme chtít obchodovat 1 lot, tak víme, že můžeme nastavit Stop-Loss maximálně 1000 bodů (100 pipů), aby byla naše maximální ztráta 1%.
Po osobních analýzách a různých průzkumech otevřeme první pozici, a když půjde proti nám, tak za 1000 bodů docílíme ztráty 1%. Na druhou stranu, když půjde tak, jak předpokládáme, tak za 1000 bodů otevřeme další pozici o velikosti 1 lot a Stop-Loss u obou pozic nastavíme tak, aby při jeho dosažení došlo zase k maximálně 1% ztrátě z obchodního účtu (v tomto případě je to na hodnotě, kde jsme vstoupili do první pozice).
Pokud trh bude dále pokračovat v námi zvoleném trendu, tak při dosažení dalších tisíc bodů otevřeme třetí, poslední, pozici, znovu přenastavíme Stop-Lossy tak, aby celková ztráta byla pořád 1%. A nyní když půjde trh o dalších 1000 bodů naším směrem, tak uzavřeme buď ručně nebo s pomocí Profit-Targetu všechny pozice, které jsme pro tento obchod otevřeli.
Kde se nám nachází celá síla tohoto dimenzování? Pojďme počítat.
Každou chvíli obchodu jsme byli ochotni riskovat maximálně 1%, které znamenalo ztrátu 1000 bodů, když jsme ovšem docílili Profit-Targetu, tak zjistíme, že maximální celkový zisk je 6%, ptáte se, jak je to možné? Došlo k tomu tak, že jsme otevřeli první pozici, která při docílení Profit-Targetu dosáhla zisku 3000 bodů, druhá pozice 2000 bodů a třetí pozice 1000bodů, celkem 6000 bodů (600 pipů), tedy 6% (maximální poměr mezi ziskem a ztrátou 6:1).
Nyní jsme si ukázali základní princip fungování postupného dimenzování. Ale proč je tedy toto dimenzování tak složité? Protože výše uvedený příklad by trh vytvořil pouze za optimálních podmínek, které se moc často nevyskytují, a proto, aby se docílilo maximalizace zisku a co nejvyšší ochrany kapitálu, tak je zde ještě zapotřebí při samotném obchodování (ve chvíli, kdy už máme otevřeny pozice) vytvářet nové analýzy, pozorovat důležité fundamenty a umět na ně správně reagovat.
Jedním z příkladů je, že máme otevřenou již třetí (poslední) pozici, víme, že nám zbývá pouze 500 bodů (50 pipů) k dosažení Profit-Targetu, ale náhle zjistíme, že za cca hodinu vystoupí vrchní představitel státu (tento stát vydává měnu, se kterou nyní obchodujeme) a bude se vyjadřovat k otázce, zda pošle tento stát svá vojska na cizí území nebo ne. Zde je potřeba začít rychle reagovat a rozmyslet si, zda není lepší uzavřít nyní ziskové pozice a ochránit tak kapitál i za cenu toho, že nedosáhnete maximálního profitu.
Základní způsob dimenzování není až tak složitý, ale to, co je na něm složité, je přesné a striktní dodržování pravidel, neustálá kontrola, jak se celý obchod vyvíjí, a dohled nad tím, jaké nové důležité zprávy můžeme očekávat.
Může se stát, že trader obchoduje i na 5 úrovní, a stačí proto jen trocha nepozornosti, a snadno se tak může stát, že při obchodování 5 lotů najednou může účet zaznamenat značnou ztrátu, která dokáže tradera ovlivnit nejen po finanční, ale i psychické, stránce. A to je asi to nejhorší, co může forexového obchodníka potkat.
Výše jsou uvedeny základní principy postupného dimenzování, ovšem záleží pouze na šikovnosti každého tradera, jak moc mu bude tento způsob nápomocný.
Techniky dimenzování můžete zdarma a bez rizika vyzkoušet na demo účtu Purple Trading, který si můžete zdarma založit našich stránkách online zde: https://www.purple-trading.com/cs/
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.