Revoluce v Číně
Čínská centrální banka se podle předního představitele centrální banky snaží umožnit zahraničním sportovcům a návštěvníkům používat digitální měnu země během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.
Li Bo, zástupce guvernéra Čínské lidové banky, uvedl, že nadcházející zimní olympijské hry by se potenciálně mohly stát prvním testem čínské digitální měny centrální banky neboli CBDC (digitální měna centrálních bank) zahraničními uživateli.
"Pro nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu jsme se snažili zpřístupnit e-CNY nejen domácím uživatelům, ale také mezinárodním sportovcům a podobným návštěvníkům," řekl Li v neděli na panelu CNBC na fóru Boao for Asia. Banka již dříve oznámila své plány na testování digitálního jüanu na akci v srpnu 2020.
Usnadnění mezinárodního obchodu
Úředník uvedl, že PBoC (Čínská lidová banka) nemá v úmyslu nahradit dominanci amerického dolaru jako světové rezervní měny. Li údajně poznamenal, že centrální banka se zaměřuje na domácí použití digitálního jüanu.
"Pro internacionalizaci jüanu jsme mnohokrát řekli, že je to přirozený proces a naším cílem není nahradit americký dolar nebo jakoukoli jinou mezinárodní měnu." Myslím, že naším cílem je umožnit trhu vybrat si a usnadnit mezinárodní obchod a investice, “uvedl.
Přes zaměření PBoC na domácí digitální jüany čínská centrální banka stále zkoumá zahraniční používání CBDC. "Zároveň pracujeme s našimi mezinárodními partnery." Doufejme, že z dlouhodobého hlediska máme také přeshraniční řešení, “řekl Li. Na fóru Li také uvedl, že čínská centrální banka nyní považuje hlavní kryptoměnu bitcoin (BTC) za „investiční alternativu".
Po zahájení prvních domácích testů digitálního jüanu v roce 2020 zahájila Čína v únoru zahraniční pilotní projekty CBDC. Ve spolupráci s centrálními bankami v Hongkongu, Thajsku a Spojených arabských emirátech. 1. dubna ředitel výzkumné kanceláře PBoC Wang Xin oznámil, že čínská centrální banka dokončila první zahraniční pilotní projekty digitálního jüanu s hongkonským měnovým úřadem.
Čínské úřady několikrát zdůraznily, že vláda se nesnaží nahradit stávající nekryté měny včetně amerického dolaru digitálním juanem. "Nejsme jako Libra a nemáme ambici nahradit stávající měny," řekl koncem roku 2020 Zhou Xiaochuan, prezident Čínské finanční asociace a bývalý guvernér PBoC.
Názor ostatních
Spojené státy zaujaly opatrný přístup k CBDC kvůli stavu amerického dolaru jako světové rezervní měny a dalším výzvám souvisejícím s CBDC, jako je soukromí.
Evropská centrální banka rovněž stále rozhoduje o tom, zda Evropa potřebuje digitální euro. Prezident ECB Christine Lagarde očekává, že přijetí digitální měny bude provedeno nejdříve za čtyři roky.
Jakub Kraľovanský – Trader 2.0
Zdroj Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu