Když trader začíná s obchodováním, většinou si vybere brokera, založí si demo účet, reálný účet a následně sbírá zkušenosti. Ne každý si vytvoří několik účtů u několika brokerů k porovnání.
To přitom může hrát velmi důležitou roli ve výsledcích samotného obchodování.
Nechci psát o rychlosti exekuce, skluzech, poplatcích a podobně, o tom už jsme napsali spoustu článků. Chci poukázat na další důležitý faktor, který může ovlivňovat především obchodní signály ke vstupu/výstupu, a to zejména na vyšších časových rámcích. Jde o časové pásmo, ve kterém funguje serverový čas v platformě brokera.
Různé časy serveru se projeví na týdenních, denních a čtyřhodinových grafech. A pokud obchodník zohledňuje ve svém rozhodování technickou analýzu a využívá přitom některý z těchto časových rámců, měl by se dobře rozhodnout jaké časové pásmo je pro jeho obchody nejvhodnější.
Pro úspěch technické analýzy je důležité, aby stejný pattern nebo signál obchodovalo co nejvíce obchodníků. Zjednodušeně lze říci, že nejvhodnější je vybrat si ten úplně nejpoužívanější serverový čas. Samozřejmě je potřeba zohlednit další aspekty strategie.
Já osobně mám nejvíce zkušeností s brokery, kteří využívají časy GMT+2 a GMT+3, tedy čas, který je shodný s tím, který standardně používáme v ČR, a ten, který je o hodinu napřed. Zásadní rozdíl mezi těmito časy je ten, že GMT+2 začíná obchodní týden v neděli ve 23:00, kdežto GMT+3 až v pondělí 0:00. Na denním grafu podle GMT+2 tedy můžeme vidět i malou nedělní svíčku a celkově máme tedy šest denních svíček každý týden.
Na obrázku je vidět rozdíl.
Denní graf GMT+2
Denní graf GMT+3
Uznávám, že malá nedělní svíčka na denním grafu není zas až takový problém, ostatně nejvíce by jí byl ovlivněn pravděpodobně výpočet pivotních bodů, u kterých však lze jednoduše nastavit Ignore Sunday.
Podívejte se ale na rozdíl zobrazení grafů na čtyřhodinovém časovém rámci. H4 svíčky začínají vždy o půlnoci serverového času. To znamená, že nejenže bude v grafu podle GMT+2 opět přítomna hodinová nedělní svíčka, ale také, že během celého týdne budou open a close svíček ve srovnání s GMT+3 o hodinu opožděné.
A to už dokáže s tvarem svíčky pěkně zamávat!
Ať už jste Price Action obchodník nebo využíváte indikátory, které jsou vypočítávány z OHLC minulých svíček, je jasné, že v mnoha případech budou na jednom z těchto grafů viditelné patterny / signály a na druhém ne. Pokud obchodujete nějakou breakoutovou strategii, budou vaše vstupy jinde, než vstupy ostatních obchodníků z jiných časových zón.
H4 graf GMT+2
H4 graf GMT+3
Podíváte-li se pořádně na obrázky výše, asi vám dojde, že „není pin bar na H4 jako pin bar na H4“. Samozřejmě, že na hodinových a nižších grafech nehraje čas serveru žádnou roli, nicméně na vyšších časových rámcích se často stává docela zásadním faktorem, který může ovlivnit výsledky obchodované strategie. Z toho vyplývá, že často úspěšné strategie mohou dosahovat rozdílných výsledků v závislosti na časové zóně serveru daného brokera, a naopak.
Otázkou zůstává, zda existuje nějaký všeobecně vhodný čas serveru, na kterém by většina indikátorů vykazovala dlouhodobě lepší výsledky, než na jiných časových zónách? Dle mého názoru to je ten mezi obchodníky nejpoužívanější.
A jaký čas v platformě používáte vy? Vyzkoušeli jste různá časová pásma?
Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352
Representative office: Revoluční 7, Staré Město, Praha 1
www.purple-trading.com/cs
Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., 11, Louki Akrita, CY-4044 Limassol, Cyprus, licencovaný obchodník s cennými papíry, regulovaný CySEC, číslo licence 271/15.