Jaké jsou důvody jejího oslabování a čeká se proražení této rezistence?
Vývoj měnového páru EUR/NOK (denní graf – D1):
Ze střednědobého hlediska je norská měna pod tlakem kvůli snižující se inflaci, která může dávat větší prostor ke snížení úrokových sazeb. Jádrová inflace sice v červnu poklesla na 3,4 %, ale víceméně již vyčerpala efekt vysoké srovnávací základny a stále zůstává relativně vysoko nad 2procentním cílem norské centrální banky (Norgesbank).
Meziroční vývoj jádrové inflace v Norsku (v %):
Růst měnového páru EUR/NOK z posledních dnů je zřejmě důsledkem obecně vyšší volatility na trzích, která nepřeje rizikovějším měnám (viz i oslabení české koruny), a také jedním norským specifikem, čímž je provázanost norské koruny s cenami ropy a evropského plynu. Obě energetické komodity zamířily během července mírně k jihu, čímž daly další impuls traderům k růstu EUR/NOK.
Forexové obchodníky mohlo také znervóznět překvapivé snížení úrokových sazeb z 4,00 na 3,75 % ve Švédsku. Sama Norgesbank ale avizovala právě s odkazem na slabší korunu, že je naopak připravena úrokové sazby i zvýšit, pokud by to bylo třeba. Podpora centrální banky spolu s technickými faktory hovořícími o překoupenosti měnového páru EUR/NOK by měly sloužit k zastavení dosavadního trendu. Pomoci by měla i Evropská centrální banka, která by ve světle klesajících akciových trhů, slabých PMI indexů a očekávaného holubičího Fedu mohla pokračovat ve snižování úrokových sazeb.
Rizikem zůstává zvýšení volatility v důsledku americké i evropské výsledkové sezóny, živelné americké politické scény i nepředvídatelných událostí spojených s probíhajícími Olympijskými hrami v Paříži (viz dnešní železniční sabotáž). Při takovém nervózním sentimentu by se norské koruně těžko hledaly zisky, byť fundamentálně již není příliš prostoru k dalšímu oslabování.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Norsku (v % p.a.):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ING