Nejde jen o úvahy o morálním hazardu, které by ECB svými zásahy na dluhopisovém trhu živila. Ona by se k žádným extrémním opatřením zřejmě neuchýlila, i kdyby byla centrální bankou pouze jedné země. ECB je ze zmíněné velké čtyřky stále nejvíce jestřábí centrální bankou a pod tlakem především německé části eurozóny upřednostňuje nízkou inflaci nad hospodářským růstem či finanční stabilitou. Právě zkrocená inflace a žádné velké experimenty s nekonečně rostoucí rozvahou dávaly argumenty dlouhodobým eurovým býkům.
Změna však přišla na podzim 2011, kdy na prezidentské křeslo v ECB usedl Ital Mario Draghi, a evropská měnová autorita vydala podstatně více holubičím směrem. Přišlo okamžité snížení sazeb (viz graf) a dlouholeté půjčky bankám, při kterých ECB emitovala přes 1000 mld. eur nové likvidity. Draghi těmito kroky ukázal, že víceméně ignoruje německé stížnosti na „nezodpovědnou“ měnovou politiku, uvolnil si ruce k větší podpoře ekonomiky a zdá se, že nechává euro za tímto účelem záměrně slábnout.
Vývoj úrokových sazeb stanovených Evropskou centrální bankou v %:
Eurozóna je na tom totiž mezi vyspělými zeměmi zdaleka nejhůře a nic nenasvědčuje tomu, že by se karta měla obrátit. Na jakékoliv momentální výstřelky EUR/USD někam k hranici 1,35 je tedy potřeba hledět velice obezřetně a nejlépe je chápat jako ideální vstup do short pozice. Naposledy se totiž euro pohybovalo takto vysoko na začátku února a jeho růst rázně utnul Mario Draghi na tiskové konferenci po zasedání ECB.
Evropa si zkrátka pro oživení své ekonomiky nemůže dovolit euro výše než za 1,30 dolaru a Mario Draghi to ví. Také ví, že ani prudší oslabení evropské měny nepovede k nekontrolovatelnému růstu inflace. Měnová politika tak bude v Evropě dlouhodobě uvolněná a euro bude dále trendově oslabovat (viz graf).
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1) a vliv vedení ECB na jeho kurz:
Zdroje: MT4, Citibank, tradingeconomics.com
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz