Co nám na takové makroekonomické uspořádání říká historie a jak se v minulosti v podobné konstelaci vyvíjely finanční trhy? Odpověď můžeme najít v roce 2005. Tehdy také měly Spojené státy v ekonomickém cyklu náskok a úroky v USA rostly dříve než v eurozóně. Transatlantický úrokový spread nedovolil měnovému páru EUR/USD pokračovat v rally a eurodolar během roku 2005 spadl o více než 10 %.
Historický vývoj měnového páru EUR/USD:
Podobně vyhlížející strop vidíme i dnes. Eurodolar se nemůže dostat nad 1,2500. Spread mezi dvouletými americkými a německými dluhopisy už totiž překročil 2,70 %, což se spekulantům nakupujícím euro hodně prodražuje.
Před 12 lety skončila krátká dolarová rally kvůli zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Těch se ale jen tak dočkat nemusíme. Jádrová inflace se nedokáže odpoutat od 1,0 % a volných kapacit (čti nezaměstnanosti) se především v zemích jižního křídla ještě stále nachází dostatek. Žádné evidentní přehřívání akciového nebo nemovitostního trhu v eurozóně také nevidíme, takže Evropská centrální banka může ještě dlouho sedět se sazbami v záporu a nechat euro slabé.
Porovnání vývoje měnového páru EUR/USD (zeleně) a spreadu mezi americkými a německými 2letými výnosy (červeně, v % p.a.):
Otazníkem je také, jestli vyšší vládní deficity kvůli snížení daní způsobí i rozšíření obchodního deficitu jako v minulosti, což dolar nepřivítal pozitivně. Jazýčkem na vahách nyní může být boom břidličné ropy i plynu, který zajistí, že Spojené státy nebudou muset dovážet ohromné množství drahé ropy jako v minulosti a obchodní deficit se nevymkne z rukou.
Historie nám tedy říká, že v této části ekonomického cyklu bude mít americký dolar navrch. Následný obrat a růst eura pak navíc není vůbec jistý. Bude totiž trvat ještě celkem dlouho než se ekonomika eurozóny dostane do takové fáze, že bude muset brzdit inflaci alespoň kladnými úrokovými sazbami.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, econotimes.com, MT4, Bloomberg