Meziroční vývoj inflace ve Švýcarsku (v %):
Toto jednoduché srovnání je základem pro posilování franku v posledních týdnech a měsících. Nákup švýcarského franku (prodej EUR/CHF) je tak korelovaný s investicí do zlata, protože obě dvě aktiva nesou nulový výnos a jsou atraktivní pro investory s rostoucími inflačními očekáváními.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (denní graf – D1):
Z makroekonomického pohledu se švýcarské ekonomice daří, ve druhém čtvrtletí se již pravděpodobně výrazně přiblížila své předpandemické úrovni, o čemž si většina evropských zemí může nechat jen zdát. Saldo obchodní bilance Švýcarska se zlepšuje i přes vyšší dovozní ceny energií (viz graf). Svou roli zřejmě hraje vytížení kapacit a snaha globálních dodavatelských řetězců nakoupit za „jakoukoliv cenu“, což v překladu znamená, že nakupují i za vysoké švýcarské ceny.
Kromě nízké inflace tak dělá švýcarský frank atraktivnější i příliv deviz z rostoucího kladného salda obchodní bilance a nízké výnosy eurových i amerických dluhopisů.
Vývoj obchodní bilance Švýcarska (v mil. CHF měsíčně):
Rizikem však i nadále zůstává aktivita švýcarské centrální banky (SNB). Ta se nijak netají se svou přítomností na trhu a z pohledu na rostoucí švýcarské devizové rezervy (viz graf) stále intervenuje proti franku v průměru několika miliardami CHF měsíčně. Případný pokles EUR/CHF pod 1,0500 by tak pravděpodobně narazil na vyšší aktivitu SNB, která by sloužila jako support tomuto měnovému páru, podobně jako tomu bylo v minulosti. Kroky SNB jsou však méně předvídatelné, protože explicitně se k žádné intervenční strategii ani hranici kurzu nehlásí.
Vývoj objemu devizových rezerv Švýcarska (v mil. CHF):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, SNB