Při růstu výnosů amerických dluhopisů totiž investoři standardně směřují kapitál do USA díky jeho atraktivitě a naopak se zbavují rizikovějších aktiv, mezi něž se řadí i česká koruna. Euro tento odliv kapitálu dokáže ustát mnohem lépe a výsledkem je slábnutí koruny, která za poslední měsíc ztratila vůči euru 60 haléřů.
Vývoj výnosu amerického 10letého vládního dluhopisu:
Z fundamentálního pohledu má ale koruna pevnou půdu pod nohama. Na rozdíl od loňského jara se nezastavil průmysl a naše země nyní produkuje nejvyšší přebytek obchodní bilance v historii, což je pro sílu měny velice důležité. Příliv eur do naší ekonomiky je enormní a tato eura budou z velké části vyměněna za koruna, zvlášť při dnešním výhodnějším kurzu. Navíc Česká národní banka (ČNB) hovoří o zvyšování úrokových sazeb, k čemuž ji právě slabá koruna ponoukne spíše dříve než později.
Vývoj české obchodní bilance (v mil. CZK měsíčně):
Ve středoevropském regionu je pro tradery short EUR/CZK určitě bezpečnější než u měnových párů EUR/PLN a EUR/HUF. V Polsku a Maďarsku totiž místní centrální banky nadále drží holubičí rétoriku a v oslabování jejich měn nevidí i přes zvýšenou inflaci velký problém.
Vývoj spreadu výnosu mezi českými a německými 10letými vládními dluhopisy (v bps):
Atraktivitu koruny vůči euru musejí vidět i dluhopisoví investoři. České dluhopisy nabízejí oproti těm německým rekordně vysokou prémii (viz graf) přesahující 2,00 % p.a. O zvýšení rizikové prémie z mého pohledu nejde, výnos českých dluhopisů spíše odráží vyšší růstový, úrokový i inflační potenciál, podobně jako v USA. Depozitní sazba Evropské centrální banky (ECB) se naopak z aktuálních -0,50 % nedostane výše ještě několik let, a proto jsou německé dlouhodobé výnosy stále v mínusu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, tradingeconomics.com, worldgovernmentbonds.com