Korelace měnových párů GBP/USD a EUR/USD je totiž dlouhodobě kladná, což můžeme vidět z grafu. Oba měnové páry se pohybují podobným směrem. Rozdíl v jejich kurzech se sice s dluhovou krizí eurozóny rozšířil z 0,15-0,20 v roce 2010 na aktuálních 0,25-0,30, výkyvy vůči americkému dolaru však mají podobný směr.
Porovnání vývoje měnových párů GBP/USD (červeně) a EUR/USD (modře):
Logika za touto korelací je následující. Eurozóna je zdaleka největším obchodním partnerem Británie, a ostrovní ekonomika je tím pádem velice citlivá na kurz eura. Pokud by euro oslabilo, Británii klesnou dovozní ceny a s nimi i inflace v celé ekonomice. Centrální banka Bank of England pak může snížit úrokové sazby, protože inflace se pohybuje nízko. Nízké úročení britské libry ale sníží její atraktivitu v očích investorů a ti ji raději začnou prodávat a oslabí ji také.
Celý proces samozřejmě funguje i opačně, aktuálně však účastníci trhu věnují pozornost právě tomuto scénáři, při kterém bude euro díky uvolněné měnové politice Evropské centrální banky (ECB) slábnout. Inflace v eurozóně v březnu klesla až na 0,5 % a trh očekává, že ECB přijme opatření ke zvýšení inflace v eurozóně s negativními dopady na euro.
Britské exporty (modrý graf) a importy (zelený graf) podle kontinentů:
Měnový pár GBP/USD se tedy stále pohybuje v rostoucím trendu a je podporován silně expandující britskou ekonomikou. Pokud však euro podle očekávání zařadí zpátečku a bude směřovat níže, s velkou pravděpodobností s sebou vezme i libru.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, FRED, ons.gov.uk