Meziroční vývoj celkové i jádrové inflace v USA:
Rázem je vše zalité sluncem, protože americká centrální banka (Fed) už podle trhů nebude muset zvyšovat úrokové sazby tak prudce, aby zpomalila růst cen. Výnos 10letých dluhopisů se propadl o 30 bps, akciový Nasdaq přidal 7,5 %, měnový pár USD/JPY se propadl ze 146,50 na 140,40. Takové extrémní pohyby jsou na trzích ojedinělé a spíše se stávají při panických výprodejích, nikoliv při záplavě euforie, která nastává postupně.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
Zásadní otázka tedy zní: Jsou čtvrteční zisky skutečným obratem v trendu? Budou akcie od dnešního dne už zase růst a dolar oslabovat?
Na akcie, především pak ty americké technologické, bych si zatím nevsázel. Valuační násobky jsou pořád příliš vysoko nad dlouhodobým průměrem. Dají se najít některé podhodnocené akcie v pozapomenutých odvětvích jako je třeba automotive či telekomunikace a spíše pak v zemích eurozóny než v USA.
Pro obrat celého akciového trhu však nestačí jen jeden měsíční report o zpomalující inflaci. V datech může být „noise“ (šum), v rámci kterého bude překvapivý zářijový pokles v cenách oblečení (-0,7 %), zdravotních služeb (-0,6 %) i letenek (-1,1 %) v říjnu více než kompenzován jejich růstem. Trend musí vydržet 2-3 měsíce, aby přesvědčil Fed, že inflační tlaky skutečně ustupují. Podobné nadšení z jednoho měsíčního zpomalení jádrové inflace nastalo i dubnu letošního roku (viz graf výše), ale teď už víme, že ve finále o nic nešlo.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Naopak u kurzu amerického dolaru je nástup slábnoucího trendu pravděpodobnější. USD je na velmi silných úrovních, přitom přístup ostatní velké centrální banky (snad s výjimkou Japonska) Fedu při zvyšování úrokových sazeb a všeobecném utahování měnových podmínek zdárně konkurují. Evropská centrální banka se chystá také nadále zvyšovat sazby o 75 bps, zbytek Evropy také utahuje nebo už má úroky velmi vysoko.
Dolaru nebude hrát do karet ani snižující se ceny energií a potravin, kterých jsou Spojené státy čistý vývozce. Euru by samozřejmě z rizikového pohledu pomohlo ukončení války na Ukrajině, i tak je ale z fundamentálního hlediska po přežití akutní fáze evropské energetické krize připravené se obchodovat za 1,05 – 1,15 USD.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, Bureau of Labor Statistics