Jednoduše pak z prvního pohledu na graf níže můžeme vyvodit, která z těchto dvou komodit je aktuálně levnější. Dnes můžeme koupit za unci zlata až 40 barelů ropy, což je historické maximum. Ani na konci 90. let, kdy se naposledy ropa přiblížila 10 dolarům za barel, nebyla ve srovnání se zlatem tak levná. V té době totiž bylo i zlato výrazně podhodnocené a prodávalo se i pod 300 USD za unci, což je při dnešní diskuzi směšná částka.
Vývoj indikátoru poměru cen zlata a ropy za posledních 30 let:
Samozřejmě, graf může říkat, že ropa je dnes podhodnocená, zlato je nadhodnocené nebo obojí dohromady. Za sebe bych řekl, že pravda bude na obou stranách mince, i když u zlata jde o menší extrém. Přece jenom zlato už ze svých maxim ubralo okolo 40 % a úrokové sazby ve Spojených státech prozatím nejsou tak vysoko, aby vyvolaly odliv investičních prostředků od neúročeného zlata zpět k americkým dluhopisům. Nižší cenu by si ale zlato vzhledem k síle dolaru zasloužilo. Aktuálních 1100 USD za unci totiž těžbu nijak výrazně neomezí, ale kupci především z řad rozvíjejících se zemí mohou bojovat s vysokými cenami kvůli prudkému oslabení domácích měn, což by mělo omezit poptávku.
Odpovědí na otázku z nadpisu je tedy jednoznačně ropa. Při návratu na dlouhodobý průměr můžeme očekávat, že 17násobek v poměru cen se ustálí při hodnotách 60 USD za barel ropy a 1020 USD za unci zlata. Neříkám, že tento scénář nastane už příští úterý, ale je mnohem pravděpodobnější, že se ceny ropy během následujících měsíců zotaví, než aby klesly pod 20 USD za barel a vydržely tam po celý rok.
Vývoj cen americké ropy WTI (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz