Technický pohled - graf H1
Předběžné zprávy o výsledku hlasování ve Švýcarsku byly známy již dopředu, a tak trh již víceméně počítal s tím, že centrální bance povinnost o 20% podílu zlata v rezervách udělena nebude. Nervozita na trzích však byla zřejmá, když obchodování na zlatě po celý minulý týden předvádělo značný úkrok do strany a příliš nevystoupilo z poměrně úzkého konsolidačního pásma těsně pod 1200 USD za unci.
První propad o 16 USD za unci tak byl k vidění těsně před závěrem páteční obchodní seance, kdy začali obchodníci uzavírat své dlouhé pozice v předtuše poklesu, který očekávali s ohledem na pravděpodobný výsledek referenda (zeleně zaznačeno). Další cenový propad přišel na řadu v neděli v podvečer, kdy trhy s CFD otevřely. Zlato otevřelo poklesem o dalších 23 USD (modře zaznačeno). V krátkém časovém období na grafu tak přišlo o více než 3 % své hodnoty a ve výprodeji jej zastavila až úroveň druhého supportu při 1150 USD za unci.
Při následném obchodování byli obchodníci značně zmateni. Hovoří pro to několik inside barů, které se v daných okamžicích v hodinovém grafu vykreslovaly. Dvě z inside svíček se vykreslily dokonce po sobě, navíc ještě v doji patternu, což značí velkou váhavost, nerozhodnost a nejistotu na trhu. Nakonec však převládl optimismus, nákupní pokyny získaly převahu a od hodnoty druhého supportu na 1150 USD za unci se zlato odrazilo výše, čímž napravilo prvotní šokovou negativní změnu ceny a ztráty z konce minulého týdne dokázalo vzít zpět.
Ve výhledu dalšího obchodování se zřejmě můžeme dočkat dalšího posílení zlata k úrovním kolem 1200 USD za unci, a to zejména pokud zlato dokáže využít zaváhání amerického dolaru, který jen ztěží bojuje o úroveň 1,2500 EUR/USD. Pomoci může také překonání 21denního exponenciálního klouzavého průměru. Při těchto hodnotách však žlutý kov zřejmě čeká další konsolidace.
Index spekulativního sentimentu: Kontraindikátor SSI se nachází na úrovni -1,48, celkem 40 % obchodníků se nachází v long pozici.
Jan Kovalovský a Martin Novotný
Patria Forex