Zlato se aktuálně nachází v silném medvědím trendu - z maxim na podzim roku 2011 ztratilo již 30 % své hodnoty. Někteří analytici považují tento pokles jako možnou nákupní příležitost, nesmíme ale zapomenout, že zlato se během 80. a 90. let propadlo na třetinu své předchozí hodnoty a i během největších otřesů finanční krize 2008-09 se obchodovalo okolo 800 USD za unci, což je ještě hluboko pod aktuální cenou. Prostor pro pokles tu tedy ještě zajisté je.
Pokud se díváme na cenu zlata v amerických dolarech, což je jeho tradiční kotace (XAU/USD), je potřeba sledovat vývoj v americké ekonomice, protože ta nejvíc ovlivní hodnotu dolaru a zprostředkovaně i ceny zlata. Zde jsou dva důvody, které stály za počátkem již zmiňovaného medvědího trendu:
1. Inflace se drží při zemi
Neuvěřitelný růst cen zlata během let 2009-11 byl tažen především spekulacemi, že nová emise peněz v rámci kvantitativního uvolňování (QE) americkou centrální bankou vyústí ve vyšší inflaci, ne-li hyperinflaci. S růstem cen oscilujícím okolo 2 % i po 4 letech po zavedení QE však tyto obavy začaly ustupovat a s tím přišla i korekce na zlatě.
Výhled zadlužení americké federální vlády, které také vyvolávalo inflační hysterii, se za poslední rok radikálně změnil. Tvrdé úspory ve státním rozpočtu snížily schodek na očekávaná 4 % ve fiskálním roce 2013. Zadlužení vyjádřené poměrem dluhu k HDP je sice na nejvyšších historických hodnotách (mimo války), letošním rokem však kulminovalo a už by se mělo začít snižovat.
2. Silnější USD
Podzim 2011 byl zlomem také pro americký dolar. Zrychlující ekonomika USA, rozmach těžby ropy a plynu z břidlic i recese v eurozóně – všechny tyto faktory hovořící ve prospěch dolaru jej poslaly na vyšší úrovně a to při silně negativní korelaci hodnoty dolaru a zlata působilo jako tlumič na zlatou rally.
Zajímavé je srovnání ceny zlata s dolarovým indexem (v grafu je převrácený, pokles červené linie znamená posílení USD), kde dolar působí jako předstihový indikátor ceny zlata. Dokazují to situace jako slábnutí dolaru na začátku roku 2011 či jeho posílení v srpnu 2011 a únoru 2013, na které reagovalo zlato s určitým zpožděním. Při vstupu na trh se zlatem se proto vyplatí prozkoumat vývoj dolarového indexu za posledních několik týdnů.
Vývoj ceny zlata (modře, pravá osa) a dolarového indexu (převrácený, červeně):
Zpět k fundamentu: Změny v americkém energetickém průmyslu spolu s nízkou inflací tedy aktuálně táhnou ceny zlata dolů. Pokud se bude ekonomika ve Spojených státech vyvíjet i nadále pozitivním směrem, můžeme se dočkat prolomení 1000dolarové hranice směrem dolů a ani 800 dolarů za unci, což je nákladová cena těžby, nemusí být v krajní situaci překážkou. Zlato se totiž na rozdíl od průmyslových komodit (ropa, uhlí) téměř nespotřebovává a může dojít k situaci, kdy omezenou nabídku ze strany těžařů nahradí investoři zbavující se tohoto žlutého kovu. To se například s ropou nemůže stát, protože veškerý objem světových zásobníků tvoří pouze zhruba 100 dní produkce a trh je závislý na těžbě.
Z poptávkové strany můžeme vidět stále silný zájem z Asie, a to především z retailu. Asijské centrální banky jako jeden z velkých kupců a tahounů zlaté rally posledních 12 let však své nákupy nejspíše stupňovat nebudou. Případný růst úrokových sazeb v USA by zatraktivnil držbu amerického dluhu na rozdíl od neúročeného držení vzácného kovu, čímž pádem může poptávka mírně klesnout. Zajímavá je situace také v Indii, největším světovém dovozci zlata, kde se lidé ženou za zlatem z důvodu silné depreciace místní měny. Vláda se ale snaží import zlata omezit, protože zemi trápí vysoký deficit běžného účtu (importy vysoce překračují exporty).
Psychologický faktor také bude hrát svou roli. 12 let nepřetržitého růstu střídá pokles o 30 %, který může nahlodat důvěru investorů. Z tohoto i výše zmíněných důvodů proto předpokládáme klesající zájem o zlato a další pokles jeho ceny v dlouhém období. Krátkodobé vzestupy však budou na denním pořádku, čehož jsme svědky v těchto dnech (konec července), v tomto případě je potřeba obrátit se na technickou analýzu, či případně se snažit najít divergenci na vývoji dolarového indexu a ceny zlata.
Vývoj ceny zlata (XAU/USD, denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz