Nejsilnějším faktorem pro pohyb ceny zlata bude zajisté očekávání ohledně nastavení měnové politiky americkou centrální bankou (Fed). Od loňského prosince, kdy se zlato prodávalo za 1050 USD, se totiž počet předpokládaných zvýšení úrokových sazeb během roku 2016 smrskl z původních 4 na aktuální 1-2, což je i tak pro trh nyní příliš optimistické.
Vývoj ceny zlata v USD za unci (denní graf – D1):
Zkrocení jestřábů ve Fedu tak vedlo k oslabení amerického dolaru, což je pro zlato silnou podporou. S více uvolněnou měnovou politikou a zmírnění globálních rizik se v USA čeká také mírně vyšší inflace - očekávání se zvýšila z únorového 0,9 % růstu na dnešních 1,6 % ročně (viz graf).
Vypadá to tedy, že Spojené státy jsou již mimo riziko deflačního japonského scénáře, inflace ale zřejmě nebude nijak závratná na to, aby výrazně zvýšila poptávku po zlatě. Pro další růst by bylo potřeba, aby tým kolem guvernérky Janet Yellenové nechal úrokové sazby na 0,50 % ještě po celý letošní rok i déle, což je při dalším zpomalení americké ekonomiky reálné.
Vývoj 5letých inflačních očekávání v USA:
Nejvíce sledovaná dolarová cena zlata se sice stále nachází zhruba o 30 % níže od roku 2011, díky oslabení ostatních měn vůči USD je však pro mnoho obyvatel planety již zlato relativně drahé. Nemusíme chodit daleko, v českých korunách stačí k dosažení rekordních cen 12-13 % růst a nesmíme zapomínat, že očekávané posílení koruny vůči euru (i dolaru) po opuštění intervenčního režimu ČNB bude znamenat ztráty pro ty, kteří nakoupili fyzické zlato a nejsou nijak měnově zajištění. Investice v USD (např. skrz brokera) je proto i přes nedávný silný růst investičně zajímavější než investice v CZK, a to především v horizontu 1-2 let.
Vývoj ceny zlata v CZK za unci:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz